Materiał Partnera

Jakimi zwolnieniami podatkowymi są obejmowani początkujący przedsiębiorcy?

Jakimi zwolnieniami podatkowymi są obejmowani początkujący przedsiębiorcy?

Prowadzenie własnej firmy, oczywiście przynoszącej zyski, jest dziś marzeniem wielu osób, zwłaszcza młodych. Brak stabilności zatrudnienia, a często brak jakichkolwiek satysfakcjonujących ofert pracy sprawia, że własna działalność gospodarcza bywa optymalnym rozwiązaniem dla wielu ludzi. Zwłaszcza, że dla początkujących przedsiębiorców dostępne są ulgi oraz zwolnienia z opłacania podatków i składek. 

Kiedy można nie rejestrować firmy?

Jeśli masz pomysł na biznes i chcesz się przekonać, czy będą z niego zyski, zanim zarejestrujesz własną firmę i zaczniesz ponosić związane z tym stałe koszty – możesz skorzystać z ciekawej opcji, jaką jest tzw. działalność nierejestrowana. Wybierając ją, nie musisz załatwiać wpisu firmy do CEIDG ani uiszczać składek do ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne. Niepotrzebny będzie Ci też numer NIP i REGON oraz będziesz zwolniony z płacenia podatku VAT i zaliczek na PIT. Dzięki temu nie będziesz musiał też prowadzić księgowości, wystarczy uproszczona ewidencja sprzedaży i rozliczenie kosztów działalności w rocznym zeznaniu PIT-39, zgodnie ze skalą podatkową. Aby móc skorzystać z tych zwolnień i prowadzić działalność nierejestrowaną, musisz być osobą fizyczną, która od 30 kwietnia 2017 nie jest przedsiębiorcą, a Twoje przychody z działalności nie mogą w żadnym miesiącu być wyższe niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok. Co ciekawe, z tej opcji mogą korzystać też emeryci, studenci oraz inne osoby prowadzące działalność dorywczą lub okazjonalną.

Ulgi na początek dla zarejestrowanych firm  

Innym rozwiązaniem, które ma być skuteczną zachętą to zakładania i prowadzenia własnych firm, jest Ulga na start dostępna dla przedsiębiorców przez 6 miesięcy od momentu wystartowania działalności. Jak tłumaczy ekspert z firmy ZO-JA Rachunkowość:

dotyczy ona tylko tych, którzy po raz pierwszy rejestrują firmę bądź którzy nie prowadzą działalności gospodarczej od co najmniej 6 lat. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniu w KRUS. Ulga ta obejmuje zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe oraz wypadkowe), natomiast wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca może odliczyć sobie od podatku. Warto jednak zaznaczyć, że zwolnienie ze składek dotyczy samego przedsiębiorcy, jego pracowników już nie.

Ulgi z rozliczeniem PIT-35

Przy zakładaniu firmy i wyborze dla niej formy opodatkowania trzeba pamiętać, że niektóre z nich wykluczają korzystanie z ulg przysługujących podatnikowi przy rozliczeniu zeznania rocznego PIT-36. Są to m.in takie ulgi, jak odliczenie w całości składek na ubezpieczenia społeczne, odliczenie wpłat na IKZE, odliczenie darowizn, odliczenie strat podatkowych. Przedsiębiorca skorzystać może też z ulgi na dziecko, ulgi na Internet, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi badawczo-rozwojowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy