Kiedy przedsiębiorca musi skorzystać z pomocy notariusza?

Pomoc notariusza kojarzy się zazwyczaj ze sprawami z zakresu prawa spadkowego, ewentualnie rodzinnego oraz z transakcjami związanymi np. z zakupem nieruchomości. Jak się jednak okazuje, z usług kancelarii notarialnej korzystają nie tylko osoby prywatne, ale też przedsiębiorcy reprezentujący firmy i spółki. Na czym dokładnie polega pomoc notariusza dla osób prowadzących działalność gospodarczą?
Usługi notarialne dla przedsiębiorców
Zakres czynności notarialnych dotyczących działalności gospodarczej jest bardzo szeroki. Przedsiębiorcy korzystają z usług kancelarii notarialnych w sytuacjach związanych przede wszystkim z zawieraniem różnego rodzaju umów. Mogą to być akty notarialne dotyczące zarówno nabycia nieruchomości, jak i umowy handlowe oraz biznesowe dotyczące współpracy czy też dzierżawy przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie akt notarialny stanowi najpewniejszą i zgodną z prawem formę dokonania danej czynności. Istotne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców ma również możliwość poświadczenia prawdziwości podpisu pod ważnymi dokumentami, a także zgodności kopii czy odpisów z oryginałem, czego można dokonać właśnie w kancelarii notarialnej. Ponadto notariusz może także pomóc w innych sprawach, m.in. związanych z udzieleniem pełnomocnictwa czy też przyjęciem do depozytu dokumentów.
Czynności notarialne związane z obsługą spółek
Szczególna pomoc udzielana jest przez kancelarie notarialne spółkom prawa handlowego. Dotyczy to różnego rodzaju czynności związanych z ustanowieniem i funkcjonowaniem spółki, a więc z zawieraniem i zmianami umów spółek zarówno jawnych, komandytowych jak i partnerskich, a także z procesem przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w spółkę oraz łączenia, podziału i rozwiązywania spółek.
Czynności notarialne obejmują również statuty spółek, np. akcyjnych, a także protokoły sporządzone podczas zgromadzeń, posiedzeń i zebrań np. członków zarządu, wspólników, akcjonariuszy czy też osób zasiadających w radzie nadzorczej. - Dodaje przedstawiciel Kancelarii Notarialnej Maria Winiarska i Martyna Oziębała-Winiarska. - Notariusz obsługuje ponadto sprawy związane z poświadczeniem własnoręczności podpisu, a także oferuje pomoc w procesie przejmowania i zbycia udziałów przez wspólników, co wymaga sporządzenia stosownego oświadczenia.
Jak więc się okazuje, zapotrzebowanie firm, niezależnie od ich struktury czy statutu, na obsługę notarialną jest bardzo duże, a pomoc świadczona na rzecz przedsiębiorców przez notariuszy obejmuje szeroki zakres usług.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Doradcy Podatkowego Biuro Rachunkowe Marta Zielińska
Doradztwo podatkowe woj. podlaskie17-100 Bielsk Podlaski, Kazimierzowska 4A
-
Piotr Jańczak Doradca podatkowy Kancelaria prawna
Doradztwo podatkowe woj. wielkopolskie60-321 Poznań, Bułgarska 78C lok. 6
-
Zwrot Podatku z Zagranicy Piotr Kastral
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, al. Wojska Polskiego 18