Materiał Partnera

Kiedy przysługuje zwrot podatku i jak obliczyć jego wysokość?

Kiedy przysługuje zwrot podatku i jak obliczyć jego wysokość?

Zwrot podatku następuje w wyniku kwoty wpłaconej przez podatnika w trakcie roku dla fiskusa, jeśli przekracza ona zobowiązania podatkowe danej osoby. Podatnik musi co roku składać deklarację o wysokości swoich zarobków, od której kwoty urząd skarbowy wylicza podatek dochodowy. Czasem wysokość podatku, jaki odprowadza się w ciągu roku, jest wyższa, niż ta, jaką rzeczywiście trzeba opłacić. W takiej sytuacji urząd musi zawrócić nadwyżkę podatnikowi. Na czym polega zwrot podatku?

Charakterystyka zwrotu podatku

Zwrot podatku dochodowego przysługuje w kilku sytuacjach opisanych przez prawo. Jedna z nich dotyczy odliczeń i ulg podatkowych. Kwota należnej ulgi jest odliczana od uzyskanego dochodu, dzięki czemu w efekcie zmniejsza się wysokość należnego podatku. Ulgi mogą wynikać z indywidualnej sytuacji podatnika i dotyczyć m.in. ulgi prorodzinnej, zdrowotnej, dla honorowych krwiodawców oraz ulgi abolicyjnej. Zwrot podatku może następować również w sytuacji, gdy odprowadza się wyższe zaliczki niż należny podatek. To opcja, którą uwzględniają zwykle osoby zarabiające na granicy dwóch progów podatkowych. Często pracodawca od początku nalicza wyższe składki, ale pracownik nie przekracza progu – wtedy podatnik otrzymuje zwrot nadpłaty.

Warto pamiętać, że obliczanie wysokości zwrotu podatku to skomplikowane zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy. Właśnie dlatego oferta biura rachunkowego GORFIN w Krakowie cieszy się tak dużą popularnością wśród Klientów, którym zależy na profesjonalnym doradztwie podatkowym. W 2020 roku kwota nieopodatkowanego dochodu była równa 8001 zł. Należy również wiedzieć, że podatek dochodowy liczy się od dochodu, a nie od przychodu. Jeśli więc podatnik ma wysokie koszty uzyskania przychodu, to obniża się jego dochód i podatek do zapłacenia. Pomocne okazują się kalkulatory PIT dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.

Czy warto skorzystać z pomocy biur rachunkowych?

Rozliczenia podatkowe nie należą do prostych zadań, ponieważ wymagają odpowiedniej wiedzy w tej zakresie i doświadczenia. Właśnie dlatego obliczenie zwrotu podatku, warto zlecać profesjonalnym biurom rachunkowym, które świadczą takie usługi. Warto pamiętać, że wysyłając zeznanie podatkowe, to podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wypełnienie go. Biura rachunkowe oferują w tym zakresie pełną pomoc, wraz z wysłaniem deklaracji. Powierzając takie zadanie wykwalifikowanym osobom, ma się więc pewność co do ich kompetencji i bezbłędnego wypełniania dokumentu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy