Materiał Partnera

Kiedy warto powierzyć księgowość podmiotowi zewnętrznemu?

Kiedy warto powierzyć księgowość podmiotowi zewnętrznemu?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. To nie tylko wykonywanie zadań związanych ściśle z biznesem, ale również prowadzenie księgowości. Małe firmy i początkujący przedsiębiorcy często w ramach oszczędności decydują się na prowadzenie księgowości samodzielnie. Jednak czy jest to opłacalne? Kiedy warto powierzyć księgowość podmiotowi zewnętrznemu? Sprawdźmy!

Kiedy najważniejsze jest skupienie się na prowadzeniu biznesu

Samodzielne prowadzenie księgowości jest możliwe, jednak wymaga znajomości przepisów, dotrzymywania ustawowych terminów oraz czasu niezbędnego do przeprowadzenia rozliczeń. Oszczędności, które się z tym pojawiają, są pozorne – każdy błąd może sporo kosztować. Dodatkowo to zmarnowany czas, za który nikt nam nie zapłaci.

Tymczasem korzystając z usług biura rachunkowego, przedsiębiorca może w pełni skupić się na swoim biznesie. Odpowiedzialność za rozliczenia oraz dotrzymywanie terminów zostaje scedowana na podmiot zewnętrzny. Jednocześnie biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za kontakt z urzędnikami, a co więcej, kolejne biura umożliwiają kontakt online lub za pośrednictwem kuriera – dzięki temu wysyłanie faktur i rachunków, a także odbieranie raportów i rozliczeń odbywa się bez konieczności osobistej wizyty.

Kiedy potrzebujemy porady specjalistów

Biuro rachunkowe QualityDot z Warszawy oferuje nie tylko kompleksowe usługi księgowe, ale również doradztwo biznesowe oraz prawne. Dzięki temu firma zyskuje nie tylko terminowe rozliczanie deklaracji, raportów i rozliczeń, ale również możliwość skorzystania z pomocy profesjonalistów, na przykład w sytuacji, kiedy niezbędne jest przeprowadzenie optymalizacji podatkowej. Zawiłości prawne mogą przyprawić o zawrót głowy, dlatego przedsiębiorca może skorzystać również z pomocy prawnej w sprawach gospodarczych i podatkowych.

Zawsze wtedy, kiedy potrzebujemy pomocy w sprawach związanych z księgowością, strategiami rozwojowymi, pozwoleniami lub uzyskaniem funduszy na rozwój, możemy skierować się do biura rachunkowego, które udzieli nam kompleksowej pomocy. Co ważne, jeśli jest to biuro, które zajmuje się księgowością firmy, doskonale orientuje się w jej sytuacji finansowej, a więc wie, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze.

Kiedy chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze

Korzystanie z usług biura rachunkowego to przede wszystkim oszczędność czasu. Jak już wspomnieliśmy, dokumenty możemy przesyłać online lub przekazywać kurierowi – a więc nie trzeba tracić czasu na dojazdy do biura. Oszczędzamy również czas niezbędny na ich rozliczenie, na przygotowanie rozliczeń i raportów, a także innych formalności, które należy spełnić, prowadząc działalność gospodarczą. A jak mówi przysłowie: czas to pieniądz.

Dodatkowo powierzenie księgowości podmiotowi zewnętrznemu, jest znacznie tańsze niż zatrudnienie osoby do jej prowadzenia. Jednocześnie w przypadku popełnienia błędu to nie my jesteśmy odpowiedzialni za poniesienie kosztów z tym związanych – każde biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC, dzięki czemu nie odczujemy finansowo ewentualnej kary nałożonej przez urząd lub inny podmiot.

Kiedy zależy nam na wygodzie

Zewnętrzne podmioty oferują kompleksową obsługę: od prowadzenia księgowości, przez kadry, płace, doradztwo, a także pomoc prawną. Dzięki temu wszystkie dokumenty związane z rozliczeniami i finansami firmy znajdują się w jednym miejscu. W związku z tym odpowiedź na pytanie zawarte w tytule brzmi: prowadzenie księgowości warto powierzyć zewnętrznemu podmiotowi zawsze wtedy, kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą i kiedy zależy nam na oszczędności czasu, pieniędzy i stresu, a także skupieniu się na prowadzeniu biznesu. Outsourcing usług księgowych to wygoda, na którą powinien zdecydować się każdy prowadzący własną firmę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy