Materiał Partnera

Kolektory słoneczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Kolektory słoneczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?
W ostatnich latach właściciele domów coraz częściej decydują się na montaż kolektorów słonecznych, licząc, że rozwiązanie to pozytywnie przełoży się na domowy budżet oraz środowisko. Kolektory słoneczne umożliwiają zamianę promieniowania słonecznego w energię cieplną, którą możemy wykorzystać do podgrzewania wody. Rozwiązanie to sprzyja ochronie środowiska oraz pozwala odnotować znaczne oszczędności na rachunkach za prąd.

Kolektory słoneczne są skuteczne nie tylko latem

Wydajność kolektorów słonecznych zależy przede wszystkim od ich powierzchni oraz rozmiarów zasobnika na ciepłą wodę. Dla 160-metrowego domu, który zamieszkują 4 osoby, powierzchnia kolektorów powinna wynosić ok 5-6 m 2. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia kolektory te będą mogły ogrzać ok. 200 l wody do temperatury 60˚C. Kolektory słoneczne najefektywniej spełniają swoją rolę w okresie letnim i mogą wtedy zapewnić nawet 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Jednak w innych porach roku również doskonale spełniają swoją rolę, ponieważ ich efektywność zależy od natężenia promieniowania słonecznego, a nie od temperatury powietrza. Tym sposobem przez większą część roku za pomocą kolektorów słonecznych zapewnimy sobie dostęp do ciepłej wody, bez konieczności angażowania innych metod. Efektywność pracy całej instalacji jest także zależna od odpowiedniego dobrania jej elementów względem potrzeb danego budynku. Aby mieć pewność, że powierzchnia kolektorów będzie spełniała potrzeby naszej rodziny, warto skorzystać z rady profesjonalistów, takich jak np. pracownicy firmy Instalator z Brzozowa.

Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Szacuje się, że zainstalowanie kolektorów słonecznych może obniżyć zużycie tradycyjnych źródeł energii nawet o 70%. Dzięki kolektorom słonecznym energia promieniowania słonecznego zamieniana jest w energię cieplną – działa na podobnej zasadzie, co kocioł grzewczy, z tą różnicą, że energia słoneczna jest za darmo. Korzyści z instalacji kolektorów solarnych są więc całkiem spore, a sama inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Warto skorzystać z dotacji na montaż kolektorów słonecznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od lat wspiera działania proekologiczne i udziela dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych, które zmniejszają emisję szkodliwych substancji do atmosfery. O możliwość uzyskania dotacji należy dowiadywać się w lokalnych urzędach miast i gmin, bo to za ich pośrednictwem udzielane są dopłaty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy