Materiał Partnera

Kredyt mieszkaniowy. W jaki sposób go zdobyć?

Kredyt mieszkaniowy. W jaki sposób go zdobyć?
Posiadanie własnego mieszkania to w dzisiejszych czasach jedno z największych marzeń młodych ludzi. Ze względu na ceny dostępnych na rynku nieruchomości, mało kogo stać na to, żeby kupić mieszkanie za gotówkę i bardzo często decydują się sfinansowanie kupna własnego M za pomocą kredytu hipotecznego. Jakie wymagania należy spełnić oraz jakie dokumenty musimy złożyć, aby bank pozytywnie rozpatrzył naszą prośbę?

Potwierdzenie tożsamości

Pierwszym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest złożenie w banku dokumentów potwierdzających naszą tożsamość. Banki najczęściej wymagają od nas złożenie kopii dwóch dokumentów. Pierwszym zazwyczaj jest dowód osobisty, natomiast drugim, w zależności od tego jakim dokumentem się posługujemy, może być prawo jazdy, paszport lub legitymacja ubezpieczeniowa. Bank również wymaga od przyszłego kredytobiorcy potwierdzenie wzięcia ewentualnego rozwodu lub zasądzonej separacji.

Określenie zdolności kredytowej

Dokładny kształt dokumentów, które musimy złożyć w celu określenia naszej zdolności kredytowej zależy od formy naszego zatrudnienia. Dla banków najkorzystniejszą formą jest umowa o pracę, i właśnie do takich petentów podchodzą z największą dozą zaufania. W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę musimy złożyć w banku uzyskane od pracodawcy dokumenty potwierdzające nasze zatrudnienie oraz określające wysokość naszych zarobków. Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy developerskiej MarcoPolo Development, która oferuje swoim klientom także bezpłatną pomoc w obsłudze kredytowej: Nie oznacza to jednak, że o kredyt hipoteczny nie mogą się ubiegać osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. W tym przypadku bank w celu sprawdzenia naszej ciągłości pracy może jednak zażądać przekazania kopii umów z ostatnich sześciu (umowa zlecenie) lub dwunastu miesięcy (umowa o dzieło). Zdarzają się jednak również sytuacje, w których bank żąda od potencjalnego kredytobiorcy zaświadczenia o ciągłości dochodów z ostatnich 2 lat. Oprócz tego bank z chęcią także zobaczy np. zaświadczenie od pracodawcy, w którym oświadcza, że nie ma zamiaru rezygnować z naszych usług. Banki z reguły decydując o przyznaniu lub nie przyznaniu kredytu hipotecznego zazwyczaj preferują klientów zatrudnionych na umowę o pracę, jednak decydującym argumentem, oprócz ciągłości zarobków, jest również ich wysokość. Oznacza to tyle, że osoba zatrudniona na etat i zarabiająca np. 2 tys. zł netto miesięcznie, będzie miała mniejsze szanse na uzyskanie kredytu, niż osoba zatrudniona na umowę zlecenie i zarabiająca około 4 tys. zł netto.

Wyciągi bankowe oraz wkład własny

Niezależnie od formy zatrudnienia, ubiegając się o przyznanie kredytu, będziemy musieli złożyć w banku również wyciąg z konta bankowego, potwierdzający wysokość naszych zarobków oraz wydatków w trakcie ostatnich 3 miesięcy. Od niedawna warunkiem przyznania kredytu hipotecznego jest również posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. W 2016 roku, żeby ubiegać się o przyznanie kredytu na zakup mieszkania, nasz wkład własny musi wynosić nie mniej niż 15 proc. wartości kupowanego mieszkania. W przyszłym roku liczba ta jeszcze bardziej wzrośnie, ponieważ żeby ubiegać się o kredyt będziemy musieli posiadać wkład własny w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy