Księgowość i opodatkowanie w spółce cywilnej

Każda forma prawna działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego rozliczenia podatków oraz prowadzenia księgowości. Jednym z popularnych rozwiązań prowadzenia firm w Polsce jest spółka cywilna. W przeciwieństwie do pozostałych form nie jest ona formą prawną, a zatem jej funkcjonowanie uregulowane jest w Kodeksie Cywilnym. Na właścicielach spółek cywilnych spoczywają specyficzne obowiązki księgowe i podatkowe, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Księgowość w spółce cywilnej
Obowiązek prowadzenia księgowości należy również do właścicieli spółki cywilnej. Jednak mają oni pewien przywilej, ponieważ mogą wybrać sposób rozliczania się z kilku dostępnych. Co jest również istotne, prowadzenie księgowości nie jest obowiązkowe jak w przypadku pozostałych spółek prawa handlowego, od początku działalności w formie pełnej księgowości.
Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się pomocą w zakładaniu spółek cywilnych oraz prowadzeniu księgowości Lidia Kwakowicz: Wspólnicy spółki cywilnej mogą wybrać formę prowadzenia księgowości spośród prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub pełnej księgowości. Jednak w przypadku przekroczenia limitu 2 mln euro przychodu z poprzedniego roku podatkowego obowiązkiem staje się rozpoczęcie prowadzenia księgowości pełnej. Ponadto, jeśli jeden ze wspólników jest osobą prawną, również wymaga się prowadzenia księgowości pełnej bez względu na osiągane przychody.
Prowadzenie pełnej księgowości jest bardziej wymagające od pozostałych form, ale również pozwala na dokładną analizę kondycji finansowej i rzetelne planowanie inwestycji i rozwoju.
Opodatkowanie spółki cywilnej
Ponieważ spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, to jej wspólnicy są podmiotami prawa w tej spółce. Oznacza to, że wspólnicy odpowiadają samodzielnie za wszelkie zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Wspólnicy mogą zdecydować się na trzy różne formy opodatkowania spółki, a mianowicie opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz według karty podatkowej. Warto tutaj zwrócić uwagę, że każdy ze wspólników może wybrać dowolną formę opodatkowania, przy czym wszystkie formy muszą mieć zastosowanie wspólne.
Podatek VAT
W przypadku podatku VAT sytuacja wygląda tak, że to spółka jest podatnikiem, a nie wspólnicy. W związku z tym na fakturach oraz deklaracjach VAT należy posługiwać się numerem NIP spółki, a nie wspólników. Ponadto spółka cywilna odprowadza podatek i ma obowiązek składania deklaracji podatkowych. Zagadnienia związane rozliczaniem podatków oraz prowadzeniem księgowości w spółce cywilnej jest skomplikowane, dlatego warto korzystać z doświadczonych biur księgowych i doradców finansowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mariusz Gendera Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. lubuskie65-058 Zielona Góra, Kupiecka 49 lok. 3
-
Dorota Rakoczy
Doradztwo finansowe woj. mazowieckie05-825 Grodzisk Mazowiecki, Kilińskiego 9 lok. 13
-
Bilans-Plus Kancelaria doradztwa podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie71-047 Szczecin, Hrubieszowska 48
-
Lexis Kancelaria Doradztwa Podatkowego Maria Magdalena Korkuć-Sawostianik
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie71-627 Szczecin, 1 Maja 10 lok. 23