Meble ergonomiczne, czyli jakie?
Z pojęciem ergonomii spotykamy się dość często, przy czym nie zawsze jest ono używane we właściwy sposób. Zgodnie z definicją, ergonomia jest dyscypliną nauki, która koncentruje się wokół zagadnień związanych z przystosowaniem miejsca pracy do fizycznych i psychicznych możliwości ludzi. A zatem meble ergonomiczne to takie, które stwarzają użytkownikom możliwie najlepsze, „ludzkie” warunki do wykonywania obowiązków zawodowych.
Podstawowym celem ergonomii jako nauki jest humanizowanie pracy, co ma odbywać się przez właściwą organizację układu człowiek – narzędzia pracy – warunki otoczenia. W przypadku pracy biurowej kluczowym zagadnieniem jest więc poszukiwanie funkcjonalnych mebli i tworzenie ich konfiguracji w taki sposób, by cała przestrzeń była przyjazna dla pracownika, zaspakajała jego potrzeby biologiczne i zapobiegała powstawaniu chorób zawodowych.
Praca biurowa nie jest lekka
Największym obciążeniem dla pracowników biurowych jest konieczność pozostawania przez długi czas w pozycji siedzącej. Wbrew pozorom taka pozycja ciała nie jest optymalna i zalicza się ją do kategorii pozycji wymuszonych i uciążliwych. Wielogodzinna praca przy komputerze naraża pracownika na obciążenia statyczne, których konsekwencją są rozmaite dolegliwości, od ogólnego pogorszenia samopoczucia po choroby kręgosłupa i innych elementów układu ruchowego. W celu ograniczenia uciążliwości takiej pracy i zminimalizowania obciążeń statycznych warto budować stanowiska pracownicze z wykorzystaniem ergonomicznych mebli biurowych.
Ergonomiczne stanowisko pracy w biurze
Ergonomiczne stanowisko pracy dostosowuje się do człowieka, nie odwrotnie. Oznacza to, że meble biurowe powinny zapewniać możliwość łatwej konfiguracji, w celu dopasowania ich do potrzeb użytkowników. Przyjmuje się, że korzystna pozycja ciała podczas pracy siedzącej to taka, w której stopy dotykają płasko podłoża, stawy łokciowe i kolanowe są zgięte pod kątem prostym lub nieco większym, plecy ustawione prostopadle do ud, zaś głowa lekko pochylona. Biorąc pod uwagę, że budując zespół, nie wybieramy kandydatów pod kątem wzrostu, zapewnienie takich warunków wszystkim pracownikom teoretycznie wymaga wykorzystania wielu kompletów różnych mebli. Oczywiście, takie postępowanie nie jest możliwe. Zamiast tego warto sięgnąć po biurka z regulacją wysokości.
Szukając uniwersalnego wyposażenia do biura, a zatem mebli, które z powodzeniem posłużą wielu różnym pracownikom, warto wybierać biurka z możliwością regulacji blatu. Dzięki nim każdy z pracowników będzie mógł dopasować stanowisko do swoich indywidualnych potrzeb. Modele biurek na stelażach z elektryczną regulacją wysokości pozwalają na bardzo szybkie podniesienie blatu i przejście do pracy w pozycji stojącej. Coraz więcej pracowników ceni sobie taką możliwość i korzysta z niej, zwłaszcza podczas pracy nad bardzo angażującymi, czasochłonnymi projektami – wyjaśnia nasz rozmówca z Miladesign.
Na ergonomię miejsca pracy będzie też wpływała wielkość blatu biurka, która powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z charakteru zadań na danym stanowisku. Kolejnym ważnym czynnikiem, wpływającym na wygodę przy stanowisku pracy, jest miejsce do przechowywania akcesoriów biurowych i dokumentów. Dobrą praktyką jest ustawianie przy każdym z biurek kontenerów z szufladami, które pomieszczą wszystkie przydatne drobiazgi.
Jak napomknęliśmy już wcześniej, istotnym zagadnieniem jest ustawienie mebli biurowych. Obecnie bardzo często spotykamy się z biurami w koncepcji open space. Chociaż niektórzy pracownicy otwarcie deklarują niechęć do takich rozwiązań, nawet na otwartej przestrzeni możliwe jest zapewnienie wszystkim osobom odpowiednich warunków i poczucia prywatności. Po raz kolejny ważną rolę odgrywa tutaj wybór mebli. Najkorzystniejszym rozwiązaniem do takich biur są systemy workbench, które ułatwiają pracę zespołową, a jednocześnie pozwalają każdemu pracownikowi na samodzielne wykonywanie powierzonych mu zadań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana