Materiał Partnera

Metody wydruku map i atlasów

Metody wydruku map i atlasów

Mapy i atlasy zawierają wiele szczegółów, które powinny być jak najbardziej czytelne. Nazwy miast, rzeki, wyspy, góry – te i wiele innych elementów powinny być dobrze widoczne. Firmy zajmujące się ich drukowaniem wykorzystują specjalistyczne materiały zapewniające jak najlepszą widoczność i kolorystykę, dzięki której czytanie map jest łatwe i przyjemne. Jak wygląda drukowanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii?

Drukowanie map w dużych rozmiarach

Do wydruku map wielkoformatowych wykorzystuje się przede wszystkim tak zwany druk offsetowy. Stosowany obecnie sprzęt stanowią zaawansowane technologicznie urządzenia gwarantujące precyzję i czytelność map na wysokim poziomie. Druk offsetowy wykorzystywany jest przede wszystkim do masowej produkcji materiałów, takich jak:

  • broszury,
  • wizytówki,
  • ulotki reklamowe,
  • foldery.

Decydują się na niego zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący różnorodne działania marketingowe. Druk offsetowy przeznaczony jest także do tworzenia fizycznej wersji plakatów, instrukcji, bankietów i map o wielkich rozmiarach. Podczas drukowania materiałów tą metodą wykorzystuje się technologię naświetlania CTP. Jest to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych technik wydruku. Odpowiednio przygotowane materiały pozwalają na uzyskanie materiałów wysokiej jakości, niezwykle czytelnych i wyrazistych. Wydrukowane mapy można dodatkowo łamać, czyli filcować lub laminować. Z druku offsetowego korzysta między innymi drukarnia Anex oferująca wykonanie map, atlasów, broszur, ulotek i wielu innych materiałów. 

Jak obecnie wygląda drukowanie atlasów?

Wiele osób kojarzy atlas przede wszystkim ze zbiorem map w różnej skali. Nazwę tą stosuje się także w przypadku książek ze zdjęciami wysokiej jakości, drukowanymi na papierze fotograficznym. Wykonanie atlasów tego rodzaju wymaga zastosowania zaawansowanych technologii. Jedną z nich jest wspomniany wcześniej druk offsetowy.

Dzięki niemu możliwe jest wydrukowanie zdjęć w nietypowych rozmiarach, na przykład panoramicznych lub kwadratowych. Druk tego typu zapewnia wysoką rozdzielczość i wyrazistość materiałów. Atlasy wykonywane z jego pomocą ogląda się zdecydowanie przyjemniej.

Albumy tego rodzaju mogą być produkowane w różnych formatach. Uzyskanie większych rozmiarów zdjęć możliwie jest właśnie dzięki drukowi offsetowemu, który pozwala na tworzenie materiałów wielkoformatowych. Zastosowanie specjalnego papieru fotograficznego ponadto pozwala uzyskać zdjęcia ostre, wyraźne i oddające rzeczywiste kolory utrwalonych obiektów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy