Materiał Partnera

Monitoring zużycia energii. Kiedy i dlaczego warto go przeprowadzać?

Monitoring zużycia energii. Kiedy i dlaczego warto go przeprowadzać?
Monitoring zużycia energii to jedno z najważniejszych narzędzi służących do optymalizacji zużycia energii. Proces optymalizacji staje się zaś obecnie koniecznością. W zakładach przemysłowych zużycie energii elektrycznej oraz innych mediów energetycznych jest bardzo wysokie, a koszty ich dostaw nieustająco rosną. Dlatego warto użyć najlepszych narzędzi, aby je zmniejszyć.

Optymalizacja zużycia energii

W obniżaniu kosztów procesów technologicznych fundamentalną kwestią jest optymalizacja zużycia energii. Aby skutecznie ją przeprowadzić, należy:
  • podjąć odpowiednie działania organizacyjne – takie jak np. roczny przegląd faktur od obecnych dostawców energii w celu porównania ofert i taryf innych dostawców,
  • podjąć odpowiednie działania techniczne – takie jak np. zakup maszyn energooszczędnych,
  • dbać o stan techniczny urządzeń – np. poprzez stosowanie środków smarnych dostosowanych do mechanizmów maszyn i temperatur, w których pracują zainstalować odpowiednie systemy opomiarowania,
  • zainstalować system monitoringu zużycia energii.

Monitoring zużycia energii

Systemy monitoringu zużycia energii zbierają informacje o zużytej przez wybrane urządzenia energii i dostarczają je do nadrzędnych systemów informatycznych. Dzięki temu umożliwiają kontrolę nad zużyciem energii oraz informują o jakości i efektywności energetycznej wybranych maszyn. To pozwala na wskazanie urządzenia, podzespołu czy procesu, w którym pobór mocy jest zbyt wysoki i możliwy do ograniczenia. Dokładne określenie ilości i sposobu wykorzystania prądu w zakładzie przemysłowym daje możliwość wprowadzenia zmian, które docelowo zmniejszą ilość wykorzystywanej energii.

Zalety monitoringu zużycia energii

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z jednej z najstarszych firm w Polsce,   Przedsiębiorstwa Pomiarów i Automatyki Pia-Zap: System monitoringu oparty o nowoczesne rozwiązania, o dpowiednio dopasowany i wdrożony, daje szerokie korzyści w zakładach przemysłowych. Dzięki niemu można zaoszczędzić nawet do 15% wydatków na energię elektryczną. Monitoring pozwala bowiem osiągnąć znaczne różnice w wysokości rachunków oraz wpływa na obniżenie kosztów procesów.
Podsumowując, monitoring zużycia energii zdecydowanie warto przeprowadzać, gdyż:
  • pozwala określić ilość zużywanej energii,
  • identyfikuje urządzenia, które pobierają najwięcej energii,
  • umożliwia planowanie procesów w oparciu o najkorzystniejsze zużycie energii,
  • wykrywa urządzenia, podzespoły czy procesy, które zużywają nadmierne ilości energii,
  • pomaga w wykrywaniu ewentualnych awarii w systemach.
Monitoring zużycia energii daje możliwość ekonomicznego oraz ekologicznego funkcjonowania zakładu przemysłowego. Obniżone koszty produkcji, niższe rachunki co miesiąc oraz ochrona środowiska sprawiają, iż zdecydowanie warto go przeprowadzać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy