Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe?

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro rachunkowe?
Rzetelnie prowadzona ewidencja dla celów podatkowych to konieczność każdego przedsiębiorstwa, jednak skomplikowane przepisy z zakresu rachunkowości nie ułatwiają tego zadania. Dlatego pomoc profesjonalnych księgowych w prowadzeniu rachunkowości jest nieoceniona. Na co zwrócić uwagę wybierając biuro, któremu chcemy powierzyć naszą księgowość?

Zakres usług biura rachunkowego

Biura i kancelarie rachunkowe świadczą przedsiębiorstwom bardzo różnorodne usługi, a ich zakres nie zawsze jest taki sam – wyjaśnia nasz rozmówca z Grupy Rewit. Do podstawowych usług, świadczonych przez księgowych należy prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz archiwizacja dokumentów, jednak dobre kancelarie oferują swoim klientom znacznie więcej. Podejmując współpracę z renomowaną kancelarią rachunkową przedsiębiorca obok standardowych rozliczeń może liczyć na profesjonalne doradztwo w celu optymalizacji podatkowej. Warto upewnić się także, że kancelaria przejmie na siebie obowiązek reprezentowania firmy w ewentualnych postępowaniach podatkowych. Kompleksowa obsługa finansowa obejmuje też audyt finansowy i prognozowanie, obsługę kadrowo-płacową.

Doświadczone biuro rachunkowe

Kiedy już upewnimy się, że oferta danego biura rachunkowego odpowiada naszym potrzebom, warto sprawdzić opinie innych przedsiębiorców na jego temat. Im większym doświadczeniem może pochwalić się dana kancelaria, tym większe prawdopodobieństwo, że nie da się przerosnąć żadnemu wyzwaniu.

Profesjonalne biuro rachunkowe

Niestety, w dzisiejszych czasach dość łatwo paść ofiarą nieuczciwych „księgowych”, którzy mają prawo do świadczenia usług rachunkowych, mimo braku odpowiednich kompetencji. Ponieważ właściwie każdy może ogłosić się księgowym, warto szukać takiego biura, które legitymuje się dokumentami potwierdzającymi posiadane uprawnienia i umiejętności. Takim dokumentem jest certyfikat zawodowy, który potwierdza fachowość usług i gwarantuje zleceniodawcy, że księgowy przestrzega wszystkich zasad etyki zawodowej. Księgowi legitymujący się certyfikatem zawodowym zobowiązują się także do nieprzerwanego podnoszenia swoich kwalifikacji, co dla zleceniodawcy oznacza zawsze aktualną i rzetelną wiedzę, zapewniającą wysoką jakość usług – mówi ekspert z kancelarii Rewit Południe.

Bezpieczne biuro rachunkowe

Kwestią nader istotną jest posiadane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie takiego ubezpieczenia jest co prawda obowiązkowym wymogiem dla wszystkich kancelarii księgowych, jednak zdarza się, że biura nie wywiązują się z tego obowiązku. Tymczasem OC biura księgowego jest dla ciebie najważniejszym zabezpieczeniem w razie popełnienia przez księgowych błędów, które mogą okazać się bardzo kosztowne. Dlatego upewnij się, że kancelaria posiada aktualną polisę w odpowiedniej wysokości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy