Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę, wybierając musli dla cieląt?

Na co zwracać uwagę, wybierając musli dla cieląt?
Wysokiej jakości pasza jest głównym czynnikiem, wpływającym na odchów zwierząt. Warto wobec tego zadbać o wartościową paszę startową, którą od pierwszych dni życia podaje się cielętom. Ma ona przeważnie postać paszy śrutowanej lub granulatu, ale coraz częściej hodowcy stosują musli dla cieląt. W naszym artykule przyglądamy się bliżej tego rodzaju paszy i podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jej wyboru.

Musli dla cieląt jako alternatywa dla granulatu

Sztuka odchowu cieląt polega głównie na dostarczaniu im łatwo przyswajalnych składników, a następnie jak najszybszym rozwinięciu żwaczy, które będą wykorzystywały pasze objętościowe. Z tego względu cielęta już od pierwszego tygodnia życia powinny otrzymywać wraz z paszą stałą komponenty, które będą dobrze trawiły. Pasze treściwe, które podaje się w tym okresie, zwane również starterami, nie powinny być w formie sypkiej. O wiele lepiej nadaje się do tego, będące alternatywą dla granulatu, musli dla cielątmieszanina pasz białkowych z dodatkami mineralno-witaminowymi oraz całych, gniecionych bądź poddanych obróbce termicznej ziaren zbóż (jest to tzw. mikronizacja, która odbywa się za pomocą promienników podczerwieni, powodująca, że pasza staje się lepiej przyswajalna i bardziej wartościowa dla cieląt).

Co powinno zawierać musli dla cieląt?

Należy pamiętać, że pasza z kukurydzą przyczynia się do lepszych przyrostów. Ponadto cielęta mają wyższe pH żwacza, ponieważ skrobia kukurydzy jest wolniej fermentowana w żwaczu aniżeli inne zboża. Przekłada się to na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się kwasicy u cieląt. Oprócz tego w musli znajdują się inne dodatki, takie jak: suszone owoce lub melasa, która zwiększa smakowitość paszy i stymuluje rozwój brodawek żwaczowych, ale jej udział w dawce nie powinien przekraczać 5%. Na korzyść musli przemawia również fakt, że jest ono chętniej pobierane przez cielęta niż granulat, a ponadto zauważono mniej potencjalnych zagrożeń wynikających z jego stosowania. Na ogólną zdrowotność i wysokie przyrosty wpływają także: witaminy i związki mineralne, które wzmacniają odporność, a także wspomagają przemianę materii u cieląt. Pierwsze sześć tygodni życia cielęcia decyduje o rozwoju tkanki gruczołowej w wymieniu, dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie zadbać o wysokojakościową paszę. Jeżeli chodzi o dawkowanie, na początku wystarczy garść, a po ok. 1,5-2 miesiącach należy podawać cielętom od 1,5 do 2 kg paszy treściwej, oczywiście wymieniając ją codziennie na świeżą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w doborze pasz treściwych dla cieląt, warto zasięgnąć rady w odpowiednich sklepach lub Spółdzielni Mleczarskiej „ROTR” w Rypinie, gdzie specjaliści odpowiedzą i doradzą w kluczowych kwestiach dotyczących żywienia bydła.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy