Na czym polega audyt finansowy? Podstawowe informacje
Audyt księgowy to szereg czynności, mających na celu zbadanie sprawozdania finansowego danej jednostki gospodarczej pod kątem jasności i rzetelności finansowej oraz przejrzystości uzyskanych wyników finansowych. Rewizja stwierdza, czy sprawozdanie jest przygotowane zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości oraz przepisami prawa.
Kto podlega audytowi księgowemu?
Kwestie audytu księgowego reguluje ustawa o rachunkowości. Obowiązkowi sporządzenia audytu podlega wiele jednostek gospodarczych: banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i zakłady reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, spółki akcyjne (poza spółkami będącymi na dzień bilansowy w organizacji), a także jednostki działające na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych oraz przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Ponadto, audyt obejmuje jednostki które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie, spełniły co najmniej dwa z poniższych warunków:- ich średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego osiągnęła równowartości co najmniej 2 500 000 euro,
- przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych stanowiły równowartości co najmniej 5 000 000 euro.
Na czym polegają badania księgowe?
Badania księgowe w ramach audytu są prowadzone przez wykwalifikowanego biegłego rewidenta księgowego. To zawód zaufania publicznego, dlatego osoba go wykonująca powinna cechować się uczciwością, bezstronnością i rzetelnością. Niezbędna jest też precyzja działania.W trakcie przeprowadzania audytu, rewident stosuje testy i procedury, które mają wykazać prawdziwość danych widniejących w sprawozdaniu finansowym. Do danych tych zalicza się przede wszystkim poziom zobowiązań, wartość sprzedaży i wysokość posiadanych środków pieniężnych – objaśnia przedstawiciel biura rachunkowego Ratium z Poznania.Jakie testy i procedury stosuje rewident? Jest ich bardzo wiele. Do standardowych czynności należą: przegląd zawartych umów, uzgadnianie kwot dokumentów źródłowych oraz potwierdzanie sald środków pieniężnych i pożyczek bankowych. Duże znaczenie odgrywa też obserwacja inwentaryzacji zapasów, bezpośredni kontakt z prawnikami spółki i rozmowy z pracownikami. Tylko kompleksowo przeprowadzony audyt spełni swoją rolę, stanowiąc podstawę do oceny wiarygodności sprawozdania finansowego danej jednostki gospodarczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana