Materiał Partnera

Na czym polega badania za pomocą funduskamery

Na czym polega badania za pomocą funduskamery
Funduskamery to nowoczesne urządzenia diagnostyczne, za pomocą których można wykonać badanie dna oka, bez konieczności poszerzania źrenic. Łatwość wykonania badania oraz brak konieczności wcześniejszego przygotowywania pacjentów poprzez nakropienie oczu płynem rozszerzającym źrenice sprawia, że funduskamera doskonale sprawdzi się nie tylko w gabinetach okulistycznych, ale przede wszystkim w przychodniach lekarskich do rutynowego monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

Jakie korzyści daje wykonania badania funduskamerą?

Nowoczesne funduskamery to wszechstronne przenośne urządzenia, które z powodzeniem można, a nawet powinno się stosować we wszelkiego typu placówkach medycznych w celu poszerzenia standardowej procedury kontroli stanu zdrowia pacjentów. Badanie dna oka nie jest bowiem wykonywane tylko w celu sprawdzenia oczu pacjenta, ale przede wszystkim daje wiele przydatnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia i funkcjonowania całego organizmu. O to, jakie korzyści daje wykonanie badania dna oka, zapytaliśmy specjalistę z firmy Diabetica w Nysie, dystrybutora w Polsce nowoczesnych funduskamer Smartscope PRO produkowanych przez fińską firmę Optomed, oto co nam powiedział:
Rutynowe stosowanie funduskamery do wykonywania badania dna oka umożliwia wczesną diagnozę oraz monitorowanie wielu chorób i schorzeń ogólnoustrojowych. Zaobserwowane dzięki wykonaniu badania zmiany mogą świadczyć nie tylko o zapaleniu nerwu wzrokowego czy monitorowania jaskry, ale także być sygnałem, że pacjent może chorować na cukrzycę, miażdżycę lub cierpieć z powodu nadciśnienia tętniczego. Na dnie oka widoczne są bowiem sygnały wielu chorób i schorzeń naczyniowych i neurologicznych. Wykonanie badania dna oka umożliwia szybką diagnostykę zmian i wczesne podjęcie leczenia.

Przebieg badania z użyciem funduskamery

Badanie z użyciem funduskamery Smartscope Pro jest bardzo proste, bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu z łatwością można je przenosić z jednego miejsca na drugie. Badanie wykonywane jest oddzielnie dla każdego oka. W jego trakcie pacjent przebywa w pozycji siedzącej i wpatruje się w końcówkę urządzenia. W tym czasie lekarz lub asystent wykonuje zdjęcie dna oka. Sama funduskamera łączy w sobie zalety mikroskopu i aparatu cyfrowego, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcie dna oka w powiększeniu, na którym będzie widać wszystkie ewentualne anomalia, i które będzie stanowiło podstawę do ewentualnego zlecenia dalszych badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia wstępnych podejrzeń lub dokonanej diagnozy. Łatwość wykonywania badania z użyciem nowoczesnej funduskamery oraz korzyści jakie można dzięki temu osiągnąć, sprawiają że badanie dna oka powinno stać się jednym z podstawowych badań wykonywanych także w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy