Materiał Partnera

Na czym polega przetwarzanie tworzyw sztucznych?

Na czym polega przetwarzanie tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne są nieodłącznymi towarzyszami niemal każdego mieszkańca Ziemi. Wykorzystuje się je w wielu miejscach i dziedzinach. Ich popularność wiąże się ze sporym zużyciem, czyli powstawaniem dużej, rosnącej ilości odpadów, które mają spory wpływ na zanieczyszczanie planety. Ratunkiem w owej sytuacji jest recykling tworzyw sztucznych, dzięki któremu redukujemy wiele odpadów i dostarczamy nowe, wartościowe surowce. Jak wygląda przetwarzanie tworzyw sztucznych? Jakich metod używa się przy recyklingu? 

Jak wygląda przetwarzanie tworzyw sztucznych?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, co dzieje się z plastikowym opakowaniem po wrzuceniu do kontenera na śmieci. Tworzywo sztuczne zostaje poddane bardzo ważnemu zadaniu – segregacji. Plastik występuje w różnych odmianach (np. jako polietylen, PVC), które różnią się właściwościami fizycznymi. W celu efektywności należy prawidłowo posegregować wszystkie plastikowe elementy, a przede wszystkim wyselekcjonować odpady nadające się do przetworzenia. Umożliwiają to specjalistyczne maszyny, które rozdrabniają odpady na drobne wiórki. Następnie tworzywa sztuczne mogą zostać poddane różnym typom recyklingu.

Podstawowe metody recyklingu

Jedną z najpopularniejszych metod recyklingu jest tzw. recykling mechaniczny (materiałowy). Polega on na poddaniu tworzyw sztucznych kilku etapom, m.in. oczyszczeniu, rozdrobnieniu, mieleniu, topieniu, ponownej granulacji. Najważniejszym krokiem jest regranulacja tworzyw sztucznych, dzięki której powstaje tzw. regranulat – gotowy półprodukt (zwykle w postaci małych kulek) o niezmienionej strukturze chemicznej. Może być także modyfikowany za pośrednictwem różnych dodatków, które znacząco poprawiają jego właściwości. Regranulat jest wykorzystywany do produkcji różnorodnych przedmiotów, np. gumowych dywaników, nawierzchni do biegania. 

Przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w profesjonalnym recyklingu materiałowym, jest firma Eldorado Plast, prężnie współpracująca z firmami motoryzacyjnymi (Automotive, AGD, branży opakowaniowej).

Innym sposobem przetwarzania tworzyw sztucznych jest recykling chemiczny (surowcowy), który prowadzi do zmiany struktury danego materiału. W wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych różne tworzywa sztuczne można wykorzystać do produkcji innych surowców. Recykling chemiczny opiera się na wielu reakcjach, m.in. hydrolizie, pirolizie. 

Ostatnią metodą jest recykling termiczny, opierający się na pirolizie lub zagazowaniu. Wykorzystuje się go przy bardzo zanieczyszczonych, zmieszanych odpadach, z których odzyskiwana jest energia. Nowe surowce najczęściej wykorzystuje się jako składniki paliw.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy