Najważniejsze elementy wyposażenia lakierni proszkowej

Aplikowanie lakieru w formie proszku jest jednym z najbardziej ekonomicznych oraz gwarantujących najlepszy efekt rozwiązań. Dzięki kilku krokom pozwalającym na odpowiednie przygotowanie metalu oraz równomierne nałożenie farby, możliwe jest uzyskanie niezwykle trwałej i estetycznie wyglądającej powłoki. Sprawdź, na co powinien zwrócić uwagę przyszły właściciel nowej lakierni proszkowej i poznaj jej najważniejsze elementy wyposażenia.
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem działalności lakierni proszkowej?
Do otwarcia lakierni proszkowej konieczne jest wybranie odpowiedniej lokalizacji, a najlepiej osobnego budynku, w którym nie ma miejsca produkcja lub obróbka innych surowców. Umieszczenie lakierni w bliskim towarzystwie innych pyłów, olejów lub wysokich temperatur może spowodować pogorszenie się wytrzymałości i stabilności powłoki, a tym samym jakości wykonania całej usługi.
Najlepiej jest decydować się na pomieszczenia, które mają osobne wejście oraz system wentylacji, który nie będzie faktorem odpowiedzialnym za przenoszenie na teren lakierni niepożądanych substancji. Wentylacja musi być dodatkowo odpowiednio wydajna, tak aby możliwe było płynne i systematyczne pozbywanie się nadmiaru szkodliwych pyłów i gazów, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się ewentualnych usterek, a nawet wybuchów. W ten sposób dba się również o zdrowie i komfort pracowników lakierni i zapewnia się im bezpieczne środowisko pracy.
Przed uruchomieniem lakierni warto jest również upewnić się, że zakupiony sprzęt będzie gwarantować najwyższą jakość wykonanej pokrywy, a także będzie wygodny w używaniu i rzadko ulegał awariom. Wadliwe maszyny i urządzenia mogą skutecznie zablokować pracę całej lakierni, a to narazi przedsiębiorcę na dodatkowe koszty i straty finansowe. Dlatego najlepiej jest zainwestować w sprawdzony sprzęt, taki jak ten oferowany przez firmę Salibol, zajmującą się wykonywaniem linii lakierni proszkowych z elementów prefabrykowanych i ich kompleksowym montażem.
Co musi się znaleźć na wyposażeniu lakierni proszkowej?
Każda odpowiednio wyposażona lakiernia proszkowa musi składać się z tych samych, podstawowych elementów, umożliwiających stworzenie idealnej powłoki. Pierwszym elementem są myjnie natryskowe, w których zachodzą procesy mające na celu przygotowanie metalu do dalszej obróbki. Myjnie przeprowadzają m.in czyszczenie, odtłuszczanie i piaskowanie powierzchni, dzięki czemu staje się ona niezwykle przyczepna i podatna na mocne przyleganie farby.
Następnie metalowe elementy są przenoszone do suszarni, które co prawda nie są obowiązkową częścią wyposażenia lakierni proszkowych, jednak znacznie przyspieszają schnięcie nałożonej warstwy ochronnej, a tym samym usprawniają cały proces malowania metalu. Kolejnym etapem jest przekazanie lakierowanej powierzchni do kabin lakierniczych, gdzie odbywa się wstępne malowanie farbą podkładową. Pracownicy lakierni proszkowych aplikują farbę przy pomocy pistoletów pneumatycznych.
Ostatnim etapem jest umieszczenie metalu w piecach polimeryzujących, gdzie wstępna warstwa farby zostaje utwardzona w temperaturze od 130 do 150°C. Następnie malowana powierzchnia wraca do kabiny lakierniczej, w celu nałożenia właściwej warstwy, po czym ponownie umieszcza się ją w piecu nagrzanym do temperatury od 180 do 200°C. W ten sposób wszystkie warstwy farby stapiają się i tworzą razem niezwykle odporną i wytrzymałą powłokę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ekspert kredytowy, kredyty hipoteczne Przemysław Małyga
Doradztwo finansowe woj. wielkopolskie61-831 Poznań, pl. Wiosny Ludów 2
-
Doradztwo Podatkowe Usługi Księgowe Honest Elżbieta Ratowt-Starczewska
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie80-389 Gdańsk, Śląska 66b
-
Pflege Direkt Sp. z o.o. Sp.k.
Praca tymczasowa - agencje woj. wielkopolskie61-419 Poznań, Sucharskiego 48