Nowoczesne rozwiązania IT dla potrzeb magazynów
Rozwiązania IT wspierają pracę niemal każdego magazynu w Polsce i na świecie. Ich znaczenie ciągle rośnie, gdyż są dużym ułatwieniem dla operatorów logistycznych, obsługujących w swoich magazynach i terminalach codziennie dużą liczbę zróżnicowanych przesyłek, pochodzących od wielu nadawców, a także kierowanych do wielu odbiorców. Dowiedz się, dlaczego dziś już trudno wyobrazić sobie pracę magazynu bez wsparcia ze strony systemów komputerowych.
Systemy informatyczne w logistyce
Magazyn to miejsce, w którym składowane są produkty przeznaczone do sprzedaży. Magazyny są różne – takie, w których zachodzi kilka nieskomplikowanych procesów, jak i takie, których funkcjonowanie uzależnione jest od wielu zintegrowanych ze sobą i niezwykle złożonych procesów. Systemy informatyczne w logistyce, potocznie zwane WMS-em (ang. Warehouse Management System), dostarczają informacji dotyczących stanów magazynowych oraz ułatwiają skompletowanie i przygotowanie wysyłki towarów. To od specyfiki przedsiębiorstwa zależy, jakie rozwiązania IT sprawdzą się w danym magazynie najlepiej. Czasem wystarczy zakup standardowego oprogramowania, które w całości zaspokoi potrzeby małego magazynu. Innym razem konieczny będzie rozbudowany system, wyposażony w dodatkowe funkcje.
Nowoczesne rozwiązania
Najbardziej standardowymi rozwiązaniami służącymi do śledzenia towarów w magazynach są kody kreskowe i identyfikacja radiowa. Firmy muszą katalogować tysiące kodów SKU (Stock Keeping Unit) w wielu magazynach. Bez systemów magazynowych byłoby to zadanie niewykonalne. Statystyki wskazują, że aż 70% przedsiębiorstw posiadających wdrożony system WMS śledzi około 10 000 jednostek SKU.
Według specjalisty z firmy cassioli.com.pl: „Dziś magazynowe systemy informatyczne przechodzą wielką metamorfozę. Obsłużenie wszystkich działań zachodzących w czasie pracy, wymaga od systemu zarządzania licznymi fazami procesów magazynowych.”
Pracownicy muszą zająć się logistyką materiałów przychodzących i materiałów wychodzących, logistyką zwrotów, a także zarządzaniem stanem zapasów oraz przestrzenią do magazynowania. Coraz częściej do magazynów wkracza też robotyka. Producenci współpracują z dostawcami systemów zarządzania magazynem, tworząc spersonalizowane oprogramowania i inteligentne roboty, które pomagają w kierowaniu ruchem, sortowaniu i magazynowaniu. Kolejną zaletą oprogramowania magazynowego jest fakt, że umożliwia błyskawiczne przeprowadzenie inwentaryzacji. Żaden towar nie może umknąć uwadze pracowników. Obecnie wyścig technologiczny nadal trwa, a firmy logistyczne stale pracują nad przystosowaniem nowoczesnych technologii i sprawieniem, aby praca w magazynie była bardziej wydajna, a zarazem lżejsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana