Materiał Partnera

Obowiązki przedsiębiorcy względem US i ZUS

Obowiązki przedsiębiorcy względem US i ZUS

Zakładając działalność gospodarczą, należy dowiedzieć się, jakie obowiązki ma każdy przedsiębiorca. Głównymi zobowiązaniami posiadaczy małych i dużych firm są działania związane z prawidłowym opłacaniem składek oraz rozliczeń podatkowych w Urzędzie Skarbowym. Aby właściwie prowadzić swój biznes, warto zatrudnić specjalistę od rachunkowości. Kontrole skarbowe to nierzadkie zjawisko i warto mieć sprawy podatkowe pod kontrolą.

Opłata składek ubezpieczeniowych do ZUS

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do terminowych opłat składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku działalności jednoosobowej termin przypada na 10 dzień miesiąca. Jeśli jednak właściciel działalności zatrudnia pracowników, termin opłacania składki to 15 dzień miesiąca. Zobowiązania można opłacać poprzez bankowość elektroniczną lub też tradycyjnymi sposobami.

Wyliczanie zaliczki na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego

Firmy osiągające dochody zobowiązane są do samodzielnego wyliczania i odprowadzania podatku dochodowego. Termin regulowania opłat z tytułu tego obowiązku przypada na 20 dzień każdego miesiąca.

W tym celu wypełnia się formularz PIT-5, jednak składanie tego dokumentu w US nie jest obowiązkowe. Podatek opłaca się na konto tzw. mikrorachunek. Oczywistym obowiązkiem jest także coroczne rozliczenie PIT-36.

Składanie deklaracji VAT-7 i informacja VAT-UE

Do 25. dnia każdego miesiąca przedsiębiorcy mają także obowiązek złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7. Dotyczy to przedsiębiorstw, które są płatnikami podatku od towarów i usług.

Jeśli przedsiębiorca zarejestrował się także jako VAT-UE, to jest zobowiązany złożyć stosowną deklarację do 25 dnia miesiąca.

Programy do obsługi przedsiębiorstw i biura rachunkowe

Ilość obowiązków, z którymi zmagają się właściciele firm, jest duża. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wybrać specjalistyczne programy, które szybko i poprawnie wyliczą kwoty składek oraz określone podatki.

Aby uniknąć błędów oraz kosztownych pomyłek, wielu przedsiębiorców korzysta ze wsparcia profesjonalnej księgowej.  Taka usługa pozwala zadbać o poprawność finansowo-podatkową przedsiębiorstwa – wyjaśnia pracownik Biura Rachunkowego Atalanta.

Konsekwencje nieterminowych opłat składek i podatków

Nieterminowe opłaty składek ZUS oraz podatków do US mogą skutkować naliczeniem karnych opłat. Odsetki nalicza się od dnia terminu opłaty aż do dnia ich uregulowania. Warto jednak wiedzieć, że jeśli ostatni dzień zapłaty przypada w sobotę lub dzień wolny ustawowo – termin należnej opłaty uważa się następny dzień roboczy np. poniedziałek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy