Materiał Partnera

Organizacja stanowisk badawczych i testowych w przemyśle

Organizacja stanowisk badawczych i testowych w przemyśle

Współczesny rynek stawia wysokie wymagania producentom zarówno w zakresie jakości wytwarzanych produktów, jak i pod względem wydajności realizacji zadań związanych nie tylko z produkcją, ale też logistyką. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja wszystkich tych procesów i wprowadzanie rozwiązań mających na celu usprawnienie pracy linii technologicznych oraz poszczególnych stanowisk pracy, w tym również badawczych oraz testowych.

Czym charakteryzują się stanowiska badawcze i testowe w przemyśle?

Stanowiska badawcze i testowe – jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie umożliwianie przeprowadzania testów i wykonywania badań, którym poddawane są materiały wykorzystywane w procesie produkcji, gotowe produkty lub całe urządzenia. Ze względu na ogromne zróżnicowanie badanych komponentów w poszczególnych branżach, organizacja danego stanowiska testowego powinna być dostosowana do potrzeb i specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Konieczność wydzielenia i wyposażenia takich miejsc dotyczy m.in. firm motoryzacyjnych i medycznych, a także przedsiębiorstw produkcyjnych o różnych specjalizacjach, np. z zakresu inżynierii. Wszędzie tam stanowiska badawcze i testowe stanowią niezbędny element linii produkcyjnych, są również obecne w działach kontroli jakości oraz w jednostkach laboratoryjnych. Przeprowadzanie badań i wykonywanie testów możliwe jest dzięki specjalnej aparaturze działającej w oparciu np. o zasady elektromechaniki, pneumatyki lub hydrauliki. Przy jej pomocy można precyzyjnie określać parametry różnych materiałów, np. ich wytrzymałość, a także testować działanie komponentów i sprawdzać funkcjonalność urządzeń.

Automatyzacja na stanowiskach badawczych i testowych

Istotne znaczenie w przypadku automatyzacji produkcji w zakresie stanowisk badawczych i testowych ma projektowanie urządzeń na indywidualne zamówienie, dostosowanych do potrzeb danej branży i specyfiki badanych komponentów. Przykładem rozwiązań przeznaczonych do automatyzacji pracy na stanowiskach badawczych i testowych są urządzenia projektowane przez firmę Robotigo. Wśród nich znajdziemy tester folii wykorzystywany do symulacji naprężeń towarzyszących procesom logistycznym z udziałem opakowań foliowych lub papierowych. Maszyna ta pozwala na zwiększenie wydajności przeprowadzania testów. Drugim przykładem rozwiązania z zakresu automatyzacji na stanowiskach testowych w przemyśle jest tester przeznaczony do symulacji wibracji występujących w procesie transportu. Przedstawione przykłady to jedne z wielu rozwiązań usprawniających proces kontroli jakości w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy