Materiał Partnera

Perfekcyjny krawat – co warto o nim wiedzieć?

Perfekcyjny krawat – co warto o nim wiedzieć?
Krawat jest tym elementem męskiego ubioru, który nigdy nie wyjdzie z mody. Nawet najbardziej nowocześni panowie z wiekiem doceniają znaczenie elegancji i wybierają ten detal jako uzupełnienie własnej garderoby. Krawaty są też stałą częścią oficjalnych strojów, które obowiązują w wielu firmach. Aby prezentowały się odpowiednio ważny, jest dobry krój i właściwy wybór tkaniny.

Krawat to nie tylko to, co widzisz

Pomimo z pozoru bardzo prostej formy krawat jest takim elementem ubioru, który wymaga mistrzowskiego wykonania. Niewielu użytkowników tego detalu wie, że jest on skonstruowany z wielu elementów, a każdy z nich decyduje o ostatecznym efekcie. Klasyczne krawaty są złożone z trzech części, które kroi się „po skosie” tkaniny. Dzięki temu mogą być odpowiednio dopasowane, a szwy łączące nie ściągają i nie marszczą tkaniny. Z drugiej strony elastyczne krawędzie skosu wymagają dużej umiejętności szycia. Źle dopasowane sprawią, że krawat będzie się przekręcał. Ważnym elementem, który decyduje o układaniu się i ostatecznym wyglądzie tego dodatku, jest jego wypełnienie. W kolorowym wnętrzu umieszcza się specjalny wkład, który zapewnia krawatowi sztywność i puszystość. Nie jest on widoczny, gdyż maskuje go zewnętrzna podszewka. Dzięki niemu jednak męska ozdoba jest trójwymiarowa i nie leży płasko na torsie.

Tkaniny – najważniejsze dla stylu krawata

Poza starannie zaprojektowaną i wykonaną konstrukcją, która decyduje o układaniu się i prezencji krawata, istotnym elementem jest wybór tkanin. Pod tym względem krawaty są bardzo zróżnicowane, a wiele modeli z nietypowych materiałów pojawia się w świecie mody jako specyficzny trend czy odstępstwo od tradycji. Do takich modeli zaliczają się między innymi te wykonywane z dzianin. Najbardziej elegancki i wytworny krawat jest wykonany z jedwabiu. Ten naturalny jednak jest bardzo drogi i mogą sobie na niego pozwolić tylko nieliczni. Jeśli mężczyzna nosi krawat na co dzień – np. do pracy – najlepiej sprawdzi się produkt z syntetycznego materiału. Firma Duet Plus E.T. Kubiczak z Łodzi zajmuje się produkcją i sprzedażą tkanin, wśród których znajdują się te na krawaty. Poza jedwabiem i syntetykami do produkcji wykorzystuje się też inne tkaniny naturalne, jak wełna, kaszmir, len czy bawełna. Z nieco innych materiałów są natomiast krojone wkłady. Najczęściej są to różne naturalne płótna o większej sztywności.

Kolory i wzory krawatów

Materiały krawatowe zewnętrzne są dostępne w setkach wzorów i kolorów. Dodatkowym elementem ozdobnym może też być tłoczona powierzchnia. Pozwala na projektowanie i szycie setek tysięcy unikalnych modeli, które bez problemu można dopasować do zestawu koszuli z garniturem. O tym, jak zostanie stworzony taki zestaw, decydują zasady savoir-vivre, preferencje, a także dobry gust i poczucie kompozycyjnej estetyki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy