Materiał Partnera

Produkcja opakowań kartonowych krok po kroku

Produkcja opakowań kartonowych krok po kroku

Opakowania kartonowe są powszechnie wykorzystywane w różnych branżach, w których istnieje konieczność przechowywania lub transportowania towarów w bezpieczny sposób. Takie produkty powstają z zastosowaniem kartonu o dowolnych klasach wytrzymałości. Na ich powierzchni można także umieścić nadruki. Jak przebiega proces produkcji opakowań kartonowych? Poznaj jego szczegóły krok po kroku.

Proces produkcji kartonów 

Do produkcji kartonów wykorzystuje się tekturę o różnych właściwościach. Na rynku znaleźć można m.in. warianty specjalnie wzmocnione, a także faliste, które można wyginać. Cały proces rozpoczyna się więc od wyboru odpowiedniego surowca. Musi być on dostosowany do potrzeb danego klienta oraz typu towaru, który znajdzie się wewnątrz.

Kolejnym krokiem jest wycięcie z tektury odpowiedniego kształtu, zgodnie z projektem. Obecnie wiele firm, takich jak na przykład Media Gold z Krakowa, ma w swojej ofercie produkty gotowe, a także te tworzone na indywidualne zamówienie. Firmy przeprowadzkową wykorzystują bardzo grube kartony, a do przewożenia jedzenia na wynos używa się modeli cienkich i niewielkich.

Niekiedy na kartonach stosuje się elementy  ozdobne, na przykład wszelkiego rodzaju nadruki. Obecnie technologia jest tak zaawansowana, że na pudełku można umieścić wzory we wszystkich kolorach tęczy, które są jednocześnie całkowicie czytelne.

Ostatnim krokiem jest złożenie kartonów, choć zwykle nie zajmują się tym firmy je produkujące. Opakowania tego typu można bowiem przetransportować w złożonej formie, dzięki czemu da się oszczędzić dość sporo miejsca. Złożone kartony docierają prosto do klienta, a ten może rozkładać je w zależności od zapotrzebowania.

Personalizowane opakowania kartonowe 

Obecnie wiele firm traktuje opakowania kartonowe jako dodatkowy materiał reklamowy. Z tego powodu przyjmują one niestandardowe kolory zgodne z identyfikacją wizualną danego przedsiębiorstwa lub są ozdobione nadrukami przedstawiającymi nazwę firmy czy jej logo. Niekiedy kartony obkleja się także specjalnymi naklejkami lub foliami ozdobnymi.

Jeśli chodzi o personalizację opakowań kartonowych, warto zwrócić szczególną uwagę również na ich wymiary. Powinny być dostosowane do charakterystyki przedmiotów, które znajdą się w ich wnętrzu. Niekiedy potrzebne jest stworzenie opakowania o niestandardowych kształtach, na przykład ze specjalnymi uchwytami. Z tego powodu tak ważne jest stworzenie projektu, na podstawie którego zostanie stworzony dany wyrób.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy