Materiał Partnera

Projektowanie hal stalowych z suwnicami – podstawy

Projektowanie hal stalowych z suwnicami – podstawy

Budowa hali przemysłowej zawsze wiąże się z odpowiedzialnością, dlatego też zlecenie wykonania projektu powinno być dobrze przemyślane przez inwestora i zlecone wykonawcy, który specjalizuje się w projektowaniu oraz realizacji hal stalowych z suwnicami.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych i zatrudnieniem firmy wykonawczej wraz z projektantem, należy wystąpić o uzyskanie warunków zabudowy, a także przeprowadzić niezbędne badania gruntu. Jeżeli inwestor dysponuje tymi dokumentami wcześniej, może zaoszczędzić nieco cennego czasu realizacji. Procedury urzędowe i te związane z dokumentacją zostaną już zamknięte, dzięki czemu projektant będzie mógł od razu przejść do działania – podpowiada pracownik z biura projektowego Konstrukcje Adamczyk, które zajmuje się rozplanowywaniem konstrukcji murowanych, żelbetowych, drewnianych oraz stalowych.

Zakup gotowego projektu w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Choć jest to rozwiązanie znacznie szybsze i tańsze, trzeba liczyć się z tym, że budynek postawiony na takich zasadach nie będzie dokładnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań inwestora. To z kolei może skutkować w przyszłości brakiem funkcjonalności obiektu i rosnącą potrzebą przebudowy i szeregu modernizacji.

Podstawowe etapy projektowania

Już na etapie projektowania hali produkcyjnej można zoptymalizować ilość rozwiązań i kosztów.  Będzie to możliwe dzięki dokładnej analizie i pomocy doświadczonego projektanta. Dobrze wykonany projekt hali jest gwarancją szybkiej realizacji, oszczędności oraz funkcjonalności pomieszczeń dostosowanej do potrzeb i oczekiwań inwestora.

Podstawowym czynnikiem projektowania hali produkcyjnej jest wielkości budynków oraz ilości zatrudnionych osób. Z kolei przy wykonywaniu projektu hali magazynowej kluczową informacją jest wysokość i rodzaj składowanego materiału. Czynnikami, na które projektant zwraca uwagę, są także suwnice, których zastosowanie pozwoli na bezproblemowy transport elementów po powierzchni hali.

Dobór odpowiedniej suwnicy w halach magazynowych odgrywa kluczową rolę w procesie konstrukcji powierzchni stalowych, dlatego też wymaga odpowiedniego rozplanowania. Na funkcjonalność suwnicy ma wpływ wiele czynników, jak chociażby ciężar, rozstaw, jej rodzaj czy też przeznaczenie. 

Budowa hal stalowych z suwnicami przebiega zdecydowanie szybciej niż klasycznych budynków. Generuje także zdecydowanie niższe koszty dzięki zastosowaniu mniejszej ilości materiałów. Cechą charakterystyczną hal stalowych z suwnicami jest wysoka odporność na warunki atmosferyczne i trwałość przez wiele lat. Aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie oferują hale stalowe, projektowanie należy powierzyć zaufanym i doświadczonym specjalistom, którzy przygotują projekt dopasowany do potrzeb Inwestora.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy