Przemysłowe zastosowanie łączników miniaturowych

Łączniki krańcowe, potocznie nazywane krańcówkami, stosowane są w układach sterowniczych oraz kontrolnych. Służą do zabezpieczenia maszyny lub urządzenia by nie pracowała w sposób niepożądany – ograniczając zasięg ramienia, kąt obrotu, czy prędkość. Do podgrupy łączników krańcowych zaliczane są łączniki miniaturowe, które wyróżniają się małymi wymiarami. Ta cecha ułatwia ich instalację w miejscach trudnodostępnych. Sprawdzają się w tam, gdzie obszar przeznaczony na montaż elementu sterującego jest bardzo ograniczony.
Łączniki miniaturowe, ze względu na rozmiar, przewodzą małe prądy. Powoduje to, że zazwyczaj nie mogą samodzielnie sterować maszyną. W takich sytuacjach wykorzystuje się dodatkowe urządzenia, które dzięki sygnałowi odbieranemu z łącznika miniaturowego, sterują określonymi funkcjami maszyny. Dzięki swoim parametrom łączniki miniaturowe znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju zautomatyzowanych układach napędowych, a także obwodach kontrolnych, sterowniczych i pomiarowych prądu stałego oraz przemiennego. Ze względu na swoje właściwości, stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Łączniki miniaturowe charakteryzują się:
- małymi wymiarami,
- różnorodnością napędów,
- trwałością łączeniową i mechaniczną,
- dużą powtarzalnością parametrów,
- małą siłą sterowania.
Środowisko przemysłowe wymaga elementów, które sprawdzają się przy pracy w ciężkich warunkach. Aby odpowiednio dobrać łącznik miniaturowy do zadań w tego typu obszarach, należy dokładnie określić miejsce jego instalacji, parametry elektryczne obwodu oraz parametry mechaniczne, a także kształt oraz sposób przemieszczania się elementów sterujących łącznikiem – wyjaśnia producent elektrotechniki z Sosnowca. Istotna będzie również jakość jego wykonania. W trudnych warunkach przemysłowych wymagana jest wytrzymałość, odporność na wysoką wilgotność powietrza oraz duże zapylenie, a także wstrząsy i wibracje.
Działanie i budowa miniaturowych łączników
Łączniki miniaturowe sterowane są przez element napędowy. Składają się części napędowej oraz członu łączeniowego. Napędy mogą mieć wykonanie:
- podstawowe,
- dźwigniowe,
- teleskopowe,
- popychaczowe.
Położenie i prędkość przesuwu elementu sterującego mają wpływ na prędkość ruchu styków ruchomych oraz ich czas przełączania. Element sterujący działa na popychacz z odpowiednią siłą, która powoduje zwieranie, względnie rozwieranie, odpowiednich styków łącznika. Po ustąpieniu siły działającej na popychacz, styki ruchome automatycznie wracają do położenia wyjściowego. Oznacza to, że układ styków ruchomych nie jest stabilny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego s.c. Krzysztof Kunowski - Doradca Podatkowy, Kalina Kunowska - Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie80-252 Gdańsk, Jaśkowa Dolina 8 lok. 3
-
Kancelaria Doradcy Podatkowego Biuro Rachunkowe Marta Zielińska
Doradztwo podatkowe woj. podlaskie17-100 Bielsk Podlaski, Kazimierzowska 4A