Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie narzędzi pneumatycznych

Rodzaje i zastosowanie narzędzi pneumatycznych
Narzędzia wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, serwisach i warsztatach, najczęściej w pierwszej kolejności kojarzą nam się z elektronarzędziami. Alternatywą do narzędzi bezpośrednio zasilanych prądem są narzędzia pneumatyczne, które zasila sprężone powietrze. W mniejszych warsztatach i zakładach najczęściej wykorzystywane są niewielkie sprężarki przenośne, natomiast większe firmy inwestują w stacjonarną instalację, ponieważ bardziej się to opłaca. Czym charakteryzują się narzędzia pneumatyczne i jakie rodzaje narzędzi tego typu są dostępne na rynku?

Narzędzia pneumatyczne – wysoka efektywność

Narzędzia pneumatyczne dysponują większą mocą przy mniejszych wymiarach i masie, dlatego określa się je jako bardziej efektywne. Statystycznie narzędzie pneumatycznie może być nawet o połowę lżejsze od podobnego narzędzia zasilanego prądem. Główny element każdego narzędzia pneumatycznego to prosty silnik napędowy, znacznie mniejszy od silnika elektrycznego. W narzędziach pneumatycznych najczęściej stosuje się silniki łopatkowe albo turbinowe, które przekazują napęd wprost na wrzeciono lub przez specjalną przekładnię. Określa się, że narzędzia pneumatyczne są mniej awaryjne od elektronarzędzi, jednak należy wspomnieć, że silniki łopatkowe wymagają regularnego smarowania.

Rodzaje narzędzi pneumatycznych

Na rynku dostępne są przeróżne narzędzia zasilane sprężonym powietrzem. Możemy znaleźć pneumatyczne wiertarki, polerki, czy pistolety do lakierowania i piaskowania. Dostępne są także klucze, pneumatyczne młotki, czy nitownice – mówi nam przedstawiciel sklepu Rolmasz w Żarach. Przyjrzyjmy się bliżej kluczom pneumatycznym, które są jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Służą do wkręcania i wykręcania śrub, urządzenia najlepszych producentów potrafią sobie poradzić nawet z zabezpieczonymi śrubami, których nie da się wykręcić żadnym innym narzędziem. Klucze pneumatyczne mogą być wykorzystywane do prac na placach budowy, halach produkcyjnych, w warsztatach samochodowych, a także do różnego rodzaju prac montażowych. O zakresie prac wykonywanych narzędziami tego typu decydują wyłącznie ich parametry techniczne. Warto wspomnieć, że przy wyborze odpowiedniego narzędzia powinniśmy zwracać uwagę na uchwyt nasadki i rozmiar wlotu powietrza, maksymalne obroty oraz maksymalne ciśnienie. Przed zakupem narzędzi pneumatycznych warto także sprawdzić, jakie będzie zużycie powietrza na minutę oraz jak głośno będzie pracowało narzędzie. Na koniec warto dodać, że przy zakupie klucza pneumatycznego należy sprawdzić, czy klucz ma możliwość obracania się w lewą i prawą stronę, czy może tylko w jednym kierunku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy