Materiał Partnera

Rodzaje karniszy

Rodzaje karniszy
Jednym z czołowych elementów w aranżacji wnętrz jest dekoracja okien, a ta byłaby niemożliwa bez użycia karniszy. To na nich zawieszamy efektownie upięte firany. Na rynku mamy obecnie bardzo szeroki wybór karniszy, ich stylowe wykonanie nadaje wnętrzom stylu i charakteru, dopełniając każdą aranżację.

Karnisze ścienne i sufitowe

Warto jest oryginalnie zaaranżować dekorację okienną. Pierwszym krokiem, jaki wykonamy w tym kierunku jest decyzja, jaki karnisz chcielibyśmy zamontować – ścienny czy sufitowy? Główną zaletą karniszy sufitowych jest to, że w razie potrzeby bądź zmiany koncepcji wystroju, bez problemu można je zamontować również do ściany. Karnisze ścienne w przeważającej liczbie wykonane są jako szynowe. Zapewnia im to pełną funkcjonalność. W ich przypadku przesuwanie firan czy zasłon na całej długości karnisza nie stanowi żadnego problemu. W zależności od tego, ile wsporników zostanie wykorzystanych podczas montażu, można uzyskać różną liczbę szyn. Karnisze ścienne montuje się bezpośrednio nad otworem okiennym. Tego typu rozwiązania stosuje się przeważnie w nowoczesnych wnętrzach. Są one teraz bardzo popularne. Najczęściej spotykane karnisze ścienne to te drążkowe z kółkami, za pomocą których przesuwa się firanę bądź zasłonę. Trzeba jednak pamiętać, że ten typ karnisza pełni przede wszystkim rolę dekoracyjną, dlatego warto zadbać o to, by miał efektowne wykończenia.

Karnisze drewniane

Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie karnisze drewniane. Ich unikalny, naturalny wygląd nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Najczęściej wykonane są one z drewna dębowego, sosnowego lub, rzadziej, olchowego. Ich powierzchnia pokryta jest lakierem ochronnym, i tu do wyboru będziemy mieć lakiery matowe, satynowe i błyszczące.

Karnisze metalowe

Dość dużym zainteresowaniem cieszą się również karnisze metalowe. Te montowane są najczęściej w nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych wnętrzach. Ich zaletą są walory użytkowe oraz estetyczne. Są bardzo wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia, przez co mogą służyć nam latami, niezmiennie zachwycając wyglądem.
Pracownik firmy Drewex Detal podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, wybierając karnisze do własnego domu: Bardzo istotną sprawą przy wyborze karnisza jest jego długość. Możemy zdecydować się na standardowy rozmiar, bądź, jeśli mamy w domu nietypowe okna, zamówić produkt realizowany na wymiar. To, na co należy zwrócić uwagę, to również wspornik sufitowy. Jest on niezwykle ważny, ponieważ utrzymuje całą konstrukcję. Zazwyczaj dla standardowego karnisza stosuje się dwa wsporniki, ale decyzję zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Zanim zdecydują się Państwo na zakup konkretnego modelu, istotne jest wykonanie szczegółowych pomiarów. Kupno karnisza nie może być przypadkowym wyborem, aby produkt był funkcjonalny, zakup musi być przemyślany.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy