Materiał Partnera

Rodzaje regulatorów SMT. Przegląd rozwiązań

Rodzaje regulatorów SMT. Przegląd rozwiązań

Regulatory SMT to urządzenia pozwalające kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i zbiornikach. Są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle spożywczym i mleczarskim w celu zachowania długotrwałej świeżości produktów, takich jak mleko. Wyposażenie regulatorów w mierniki wskazujące temperatury pozwala w pełni kontrolować panujące warunki. Oprócz tego SMT jest przystosowane do współpracy ze sterylizatorami i pasteryzatorami, czyli urządzeniami biorącymi udział w procesie schładzania mleka. Regulatory można podzielić na poszczególne serie: począwszy od SMT ­– 01, a skończywszy na SMT – 05. Serie różnią się niektórymi funkcjami i sposobem montażu. Co należy wiedzieć o typach regulatorów?

Klasyczne regulatory SMT – krótka charakterystyka

Do najczęściej wykorzystywanych regulatorów należą urządzenia SMT – 01, SMT – 02, SMT – 03. Są wyposażone w mikroprocesory i programowane sterowniki do kontrolowania temperatury w schładzarkach mleczarskich. Ich praca może odbywać się w sposób automatyczny lub za pomocą sterowania ręcznego. Działają zarówno w trybie chłodzącym, jak też grzejnym, co pozwala zmniejszać lub zwiększać temperaturę w zależności od potrzeby.

Dzięki funkcji grzewczej urządzenia mogą być zastosowane również w wentylatorach. Dużą zaletą regulatorów SMT – 01, SMT –02, SMT –03 jest możliwość ustawienia minimalnego i maksymalnego czasu pracy. Działanie odbywa się w trybie ciągłym lub cyklicznym, w zależności od aktualnych potrzeb.

Zasady działania regulatorów SMT – 04

Regulatory temperatury SMT – 04 posiadają podobne funkcje do urządzeń klasycznych. Wyróżniają się jednak dużą dokładnością i precyzją pomiarów. Ich standardową funkcją jest sterowanie mieszadłem w schładzarkach do mleka. Dla zwiększenia dokładności regulatory są montowane w obudowie na szybie. Dodatkową korzyścią jest wyposażenie urządzenia w system alarmowy. Na czym polega jego praca?

Jak tłumaczy specjalista z Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowego MAKOT zajmującego się produkcją sterowników i regulatorów: System alarmowy to wizualne i dźwiękowe powiadomienie uruchamiane w momencie przekroczenia zadanego przedziału temperatur. Funkcja ta połączona jest z możliwością opóźnienia czasowego włączenia systemu alarmowego. System umożliwia stały nadzór czujnika pomiarowego i sygnalizuje jego uszkodzenie. Istnieje również opcja dezaktywacji alarmu dźwiękowego.

Seria SMT – 05 – najważniejsze funkcje

W przypadku regulatorów SMT – 05 szczególnie istotny jest sposób instalacji. Są one montowane w małych, hermetycznych obudowach panelowych, a następnie zawieszane na ścianie. Cechują się uniwersalnością oraz różnorodnością zastosowania. Można wykorzystać je nie tylko w branży spożywczej lub mleczarskiej, ale także w wentylacjach i suszarniach. Zaletą regulatorów SMT – 05 jest opcja szybkiego, bezpośredniego podłączenia do innych standardowych urządzeń. Ponadto, posiadają one dodatkowe wejścia sterownicze do sterowników jedno i dwufalowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy