Rodzaje spółek

Spółki prawa handlowego
Spółki prawa handlowego dzielą się na spółki osobowe i kapitałowe. Pierwsze z nich oparte są na więzi zachodzącej między jej wspólnikami. Natomiast spółki kapitałowe to forma organizacji podmiotów gospodarczych, której najistotniejszym elementem jest majątek spółki. Do spółek osobowych zalicza się:- spółkę jawną – tworzy ją zwykle niewielka liczba wspólników. W swojej nazwie musi zawierać nazwisko przynajmniej jednego z nich. Umowa tej spółki powinna być sporządzona w formie pisemnej. Następnie wymagana jest rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. W przypadku egzekucji wspólnicy odpowiadają swoim majątkiem tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości odzyskania wierzytelności z zasobów spółki.
- spółki partnerskie – zawiązywane są przez osoby, które prowadzą wolne zawody. Każdy ze wspólników odpowiada swoim majątkiem osobistym za wierzytelności spółki, ale tylko takie, które nie są związane z wykonywaniem przez nich wolnego zawodu.
- spółkę komandytową – zostaje ona zawiązana przez przynajmniej dwie osoby. Jedna z nich jest komandytariuszem i odpowiada za zobowiązania spółki tylko do sumy komandytowej. Natomiast druga z nich – komplementariusz – za wierzytelności odpowiada całym swoim majątkiem. Komplementariuszem może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- spółka komandytowo-akcyjna – składa się z przynajmniej dwóch wspólników, z których jeden jest komplementariuszem, a drugi akcjonariuszem. Musi posiadać kapitał zakładowy w wysokości minimum 50 000 złotych. Tylko komplementariusz ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki.
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – za wierzytelności tej spółki nie odpowiadają jej wspólnicy. Mogą być one egzekwowane jedynie z majątku spółki. Kapitał zakładowy musi wynosić przynajmniej 5 000 zł. Jej założenie wymaga sporządzenia aktu notarialnego – umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są sporządzane m.in. przez Kancelarię Notarialną Tomasza Zapart w Katowicach
- spółka akcyjna – do jej zawiązania jest wymagany kapitał minimum 100 000 złotych. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Jej statut musi być sporządzony również w formie aktu notarialnego.
Spółka cywilna
Spółki tego rodzaju nie posiadają osobowości prawnej. Są zawiązywane przez osoby posiadające zarejestrowane działalności gospodarcze. Jej wspólnikiem może być także spółka jawna. W treści umowy określany jest wspólny cel gospodarczy zakładających ją osób. Wspólnicy zobowiązują się także do wykonywania konkretnych działań. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki. Za wszelkie zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają zarówno majątkiem wspólnym, jak i osobistym. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adara Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Doradztwo podatkowe woj. opolskie47-200 Kędzierzyn-Koźle, Czechowa 4
-
Kancelaria Prawno - Podatkowa Doradca Podatkowy i Radca Prawny Maciej Mazański
Doradztwo podatkowe woj. mazowieckie00-545 Warszawa, Marszałkowska 68/70 lok. 26
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego s.c. Krzysztof Kunowski - Doradca Podatkowy, Kalina Kunowska - Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie80-252 Gdańsk, Jaśkowa Dolina 8 lok. 3
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jarosław Piątek
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie50-148 Wrocław, Wita Stwosza 16 lok. 32