Materiał Partnera

Rodzaje tablic okulistycznych

Rodzaje tablic okulistycznych
Jednym z podstawowych okulistycznych narzędzi diagnostycznych są tablice Snellena, szerzej znane pod nazwą tablic okulistycznych. Te proste akcesoria z nadrukowanymi literami lub symbolami pozwalają na określenie wady dalekowzroczności u pacjenta. Tablice okulistyczne, w zależności od potrzeb oraz charakterystyki przyjmowanych w gabinecie pacjentów, mogą występować w różnych postaciach. W naszym artykule opisujemy, na czym polega badanie z zastosowaniem tablic Snellena oraz jakie są rodzaje tablic.

Na czym polega badanie z zastosowaniem tablic okulistycznych?

Badanie z zastosowaniem tablic okulistycznych teoretycznie jest proste. Z punktu widzenia pacjenta polega ono jedynie na ocenie tego, czy jest on wstanie zobaczyć z określonej odległości dany symbol, literę bądź cyfrę. Zgoda, jednak dla okulisty takie badanie jest tak naprawdę oceną zdolności rozdzielczej siatkówki, czyli oceną postrzegania dwóch położonych w bliskiej odległości punktów, jako punktów oddzielnych. Tablice okulistyczne zawierają ułożone w poziomych rzędach optotypy, czyli symbole, litery lub cyfry, które w kolejnych rzędach mają coraz mniejsze rozmiary. Obok każdego rzędu zaznaczona jest odległość, z której umieszczone obok symbole powinny być wyraźnie widoczne. W jaki sposób określono te odległości? Żeby odpowiedzieć sobie na tak zadane pytanie musimy wrócić do celu badania, czyli oceny możliwości postrzegania dwóch bliskich sobie punktów, jako punktów oddzielnych. Warunkiem postrzegania tych punktów jest pobudzenie znajdujących się w siatkówce dwóch elementów światłoczułych, które nazywa się czopkami. Pomiędzy dwoma czopkami znajduje się jeden element niepobudzony. Każdy czopek ma średnicę równą 0,0046 mm. Przeprowadzenie dwóch linii, które będą łączyły dwa pobudzone czopki ze środkiem układu optycznego oka, spowoduje powstanie kąta o wielkości 1 minuty kątowej. Znajdujące się na tablicach Snellena odległości obok kolejnych rzędów optometrów są odległościami z jakich dane symbole powinny być widoczne pod kątek 1 minuty.

Tablice dla dzieci i dla osób dorosłych

Opisaliśmy już na czym polega badanie z zastosowaniem tablic okulistycznych. Teraz należy odpowiedzieć na pytanie jakie są rodzaje tych tablic Snellena. Zasadniczo rozróżniamy tablice które są przeznaczone do badania osób dorosłych oraz tablice do badania dzieci. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem urządzeń oraz akcesoriów okulistycznych i optycznych: Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tablic ograniczają się do rodzaju umieszczonych na nich optotypów. Tablice przeznaczone do badania małych dzieci, ale także osób które nie potrafią pisać i czytać, nie mogą zawierać liter ani cyfr, ponieważ tacy pacjenci nie będą potrafili ich od siebie rozróżnić. Dla nich przeznaczone są tablice z rysunkami, wzorami geometrycznymi lub rysunki obróconych w różne strony dłoni. Możliwości jest bardzo wiele. Dla osób dorosłych z kolei przeznaczone są tablice z literami lub cyframi, także w lustrzanym odbiciu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy