Rodzaje znieczuleń w stomatologii
Dentofobia – strach przed dentystą to w rzeczywistości lęk przed bólem. Polacy boją się dentysty do tego stopnia, że latami potrafią przekładać wizyty kontrolne. Skrajne przypadki nawet ból zęba – jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości – nie jest w stanie przekonać do wizyty u stomatologa. Poznaj rodzaje znieczulenia, które w gabinetach są ogólnodostępne i pozwalają uniknąć cierpienia. Przestań się wreszcie bać dentysty.
Ekspert z gabinetu dentystycznego New-Dent z Lublina mówi:
Znieczulenie znosi ból u pacjenta. Niegdyś stosowane wyłącznie przy zabiegu ekstrakcji zęba, obecnie na życzenie pacjenta może być włączone podczas zachowawczego leczenia nawet niewielkich ubytków. Są różne rodzaje znieczulenia, ich stosowanie jest bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży.
Gaz rozweselający
Podawany wziewnie podtlenek azotu pozwala się wyciszyć i odprężyć. Niweluje lęk przed zabiegiem i pozwala osiągnąć stan wielu osobom nieznany w gabinecie dentystycznym – spokoju i relaksu. Jest całkowicie bezpieczny, stąd może być stosowany nawet u maleńkich dzieci.
Znieczulenie powierzchniowe
Polega na naniesieniu na powierzchnię jamy ustnej środka znieczulającego w postaci żelu, kremu, sprayu lub plastra. Wykazuje łagodne działanie. Stosuje się je głównie przy zabiegach stomatologicznych dzieci, np. podczas usuwania rozchwianych mleczaków. Może wspomóc osoby o wrażliwych dziąsłach przy zabiegach higienicznych – usuwaniu kamienia lub piaskowaniu.
Znieczulenie nasiękowe
W tej metodzie znieczulania stomatologicznego końcówki nerwowe są pozbawiane czucia, dzięki czemu nie poczujesz nawet głębokiego borowania. Znieczulenie polega na dosyć płytkim wstrzyknięciu preparatu, którego dawka i głębokość podania są zmienne, zależne od stanu pacjenta. Ukłucie jest nieprzyjemne, pozwala jednak całkowicie się odprężyć na fotelu i pozwolić dentyście pracować. Przy leczeniu kanałowym oraz usuwaniu zębów mlecznych stosuje się znieczulenie śródwięzadłowe – odmianę znieczulenia nasiękowego.
Znieczulenie przewodowe
Znieczulenie wykorzystywane przy leczeniu i usuwaniu dolnych przedtrzonowców (czwórek i piątek) oraz trzonowców (szóstek, siódemek i ósemek). Jest silniejsze niż znieczulenie nasiękowe, pacjent traci czucie po jednej stronie twarzy. Drętwieje język i broda. Po tym znieczuleniu przez parę godzin nie wolno jeść oraz pić gorących napojów.
Narkoza
Wszystkie wymienione wcześniej znieczulenia pozwalają zachować pełną świadomość i przytomność. Są takie zabiegi stomatologiczne, które wymagają znieczulenia ogólnego – narkozy. To znieczulenie jest stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach np. wtedy, kiedy rozległość zabiegu jest znaczna lub trudno przewidzieć, ile będzie trwało leczenie. Niekiedy pacjenci uczuleni na pozostałe preparaty znieczulające, mogą być jedyni poddani znieczuleniu ogólnemu. Pod narkozą leczy się dzieci, które są za małe, aby współpracować z lekarzem.
Pamiętaj, że w gabinecie otrzymasz instruktaż, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, która skutecznie chroni przed próchnicą i stanami zapalnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana