Rola sprężarek w przemyśle i technice

Sprężarki od dawna znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i branżach technicznych. Wykorzystywane są do procesów produkcyjnych, pozwalają uzyskać wysokie ciśnienie gazów, a także odpowiadają za wymuszanie ich przepływu poprzez generowanie energii kinetycznej. Gdzie najczęściej stosuje się sprężarki oraz jakie ich modele się wyróżnia? O tym poniżej.
Gdzie najczęściej stosuje się sprężarki?
Sprężarki wykorzystywane są najczęściej w układach napędowych kluczy pneumatycznych, szlifierek, wiertarek i młotów udarowych. Podczas dystrybucji gazu ziemnego oraz gazów technicznych. Dodatkowo powszechnie stosowane są także podczas piaskowania i malowania proszkowego różnorodnych elementów, a także w zakładach wulkanizacyjnych, a tam, gdzie sprężone powietrze jest potrzebne tylko przez chwilę, w grę wchodzi wynajem kompresorów. W związku z tym sprężarki spotykane są na co dzień w branżach:
- metalurgicznych,
- chemicznych,
- petrochemicznych,
- motoryzacyjnych,
- spożywczych.
Specjalistyczne zastosowanie sprężarek
Branże wymienione powyżej to jednak nie jedyne, które w swoich procesach wykorzystują każdego dnia sprężarki. Współcześnie znajdują one także zastosowanie między innymi w farmaceutyce, gdzie za pomocą generowanego przez nie sprężonego powietrza oczyszcza się produkty, napowietrza je lub poddaje procesowi osuszania, aby nadać im odpowiednie właściwości i zachować niezwykle istotną sterylność w czasie produkcji. Z kolei w przypadku branży elektronicznej za pomocą sprężonego powietrza oczyszcza się płytki obwodów drukowanych, przygotowując je do instalacji lub dystrybucji po procesie produkcyjnym. Tak szerokie zastosowanie sprężarek sprawia więc, że obecnie niemal nie istnieje branża, w której ich używanie nie byłoby uzasadnione zarówno pod względem poprawy jakość produkcji, jak i przyspieszenia jej procesów.
Rodzaje sprężarek dostępnych na rynku
Tak wiele możliwości zastosowania sprężarek w przemyśle i technice sprawia, że dzielą się ona na trzy podstawowe rodzaje. O szczegóły tego podziału zapytaliśmy więc specjalistę z firmy Sul-Tech s.c będącej dostawcą sprężarek elektrycznych.
Sprężarki można podzielić na trzy kategorie ze względu na ich napęd, wobec tego wyróżnia się modele tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe. Pierwsze z nich cechują się niską ceną, prostą konstrukcją i uniwersalnością zastosowania, dlatego też są najczęściej wybierane. Jak sama nazwa wskazuje, powietrze sprężane jest w nich za pomocą tłoka. Używane są one w przemyśle spożywczym, elektronicznym i medycznym. Sprężarki śrubowe swoje działanie opierają z kolei na zmniejszającej powierzchni między śrubami, dzięki temu powietrze zostaje sprężone. Ze względu na ich nowoczesną konstrukcję i dużą wytrzymałość wykorzystywane są najczęściej w przemyśle drzewnym oraz maszynowym. Natomiast sprężarki łopatkowe działają na podstawie obrotów wirnika, który sprawia, że zamontowane w nich łopatki tworzą komory sprężające powietrze. Ten rodzaj sprężarek wykorzystywany jest w przemyśle zazwyczaj w połączeniu ze wtryskiem oleju.
Podsumowując, sprężarki stosowane są na szeroką skalę w przemyśle oraz branży technicznej. Odpowiadają one zarówno za główne procesy produkcyjne, jak i te uzupełniające. Dlatego też coraz częściej można znaleźć je w parkach maszynowych przedsiębiorstw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Praca Bolt Uber FreeNow - Wynajem samochodów - Ocean Drive Park
Praca tymczasowa - agencje woj. kujawsko-pomorskie85-219 Bydgoszcz, Nakielska 45 lok. 8
-
Euro Group Łukasz Koszur
Praca tymczasowa - agencje woj. opolskie47-300 Krapkowice, 1 Maja 2 lok. 102
-
Computer Support Center Przemysław Nocoń
Outsourcing woj. śląskie41-400 Mysłowice, Wielka Skotnica 26 lok. 75