Materiał Partnera

Rozliczanie podatku VAT – zmiany w 2021 roku

Rozliczanie podatku VAT – zmiany w 2021 roku

Rozliczanie podatku VAT obowiązuje każdego przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy to podatku od towarów i usług, a także podatku od wartości grupy podatków pośrednich. Od 1 lipca 2021 roku obowiązuje wiele zmian związanych z rozliczaniem podatku VAT. O czym należy pamiętać?

Rodzaje zmian od 2021 roku w rozliczaniu podatku VAT

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, od początku 2021 roku zwiększyło się grono przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kasy fiskalnej online. Zmiana dotyczy m.in. kosmetyczek, fryzjerów, lekarzy, stomatologów, prawników oraz budowlańców. Warto jednak pamiętać, że z konieczności posiadania kas fiskalnych zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy nie obsługują konsumentów. Istotna zmiana dotyczy także pakietu e-commerce, czyli zlikwidowanie w Unii Europejskiej zwolnienia z VAT dla małych przesyłek, możliwość rozliczenia VAT od sprzedaży na odległość dla towarów importowanych do konsumentów z Unii Europejskiej. Zmiany w rozliczaniu podatku VAT dla e-commerce mają za zadanie ułatwić rozliczenie na rzecz konsumentów w pozostałych państwach członkowskich UE.

Komu zlecić rozliczanie podatku VAT?

Zmiany z lipca 2021 roku obejmują także obowiązek zgłoszenia do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą związaną z wyrobami akcyzowymi. Podmioty niezarejestrowane w CRPA, nie będą miały możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie. Warto jednak pamiętać, że samodzielne rozliczanie podatku VAT wymaga doświadczenia i wiedzy w zakresie przepisów prawa. Właśnie dlatego z oferty biura rachunkowego Plus korzysta tak wielu przedsiębiorców, którym zależy na profesjonalnie wykonanych rozliczeniach VAT.

Zalety pomocy biura rachunkowego przy rozliczaniu podatku VAT

Rozliczanie podatku VAT to skomplikowane zadanie wymagające niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie przepisów prawa. Profesjonaliści z biura rachunkowego to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorcy, ponieważ zajmą się kwestiami dotyczącymi opodatkowania, prowadzeniem ksiąg rachunkowych oraz zadbają o terminowość uiszczanych opłat. Właściciele firm zyskają więc cenny czas, który mogą wykorzystać na rozwój firmy. Pomoc biura rachunkowego gwarantuje także większe bezpieczeństwo firmy. Fachowcy wyłapią ewentualne niedociągnięcia, co z kolei zapobiegnie nieprzyjemnym konsekwencjom. Warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze błędy w dokumentach mogą być powodem problemów finansowych i prawnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy