Sprężarki tłokowe - sprężanie jedno i dwustopniowe

Sprężarki tłokowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, dostępnym na rynku. Ich znakomita renoma wynika przede wszystkim z niezawodności oraz, co może wyda się ważniejsze, uniwersalności zastosowań. Jest to rozwiązanie z powodzeniem stosowane od wielu lat, które zdążyło udowodnić swoją wartość. Sprężanie w tego typu maszynach podzielić można na jedno i dwustopniowe. Co to konkretnie oznacza?
Czym jest sprężanie jednostopniowe?
Sprężarki tłokowe zostały zaprojektowane i stworzone do jednego celu. Ich zadaniem jest zwiększenia ciśnienia gazu i warto przy tej okazji wspomnieć, że nie zawsze chodzi o powietrze atmosferyczne. W sprężarkach jednostopniowych zwiększenie ciśnienia konkretnego gazu następuje poprzez ruch posuwisty tłoka w cylindrze. Fakt ten powoduje, iż wszystkie sprężarki jednostopniowe należą do rodziny sprężarek objętościowych. Co to takiego? Są to sprężarki, w których przyrost ciśnienia gazu następuje wskutek zmniejszenia jego objętości. Na tej podstawie można zatem wysnuć bardzo prosty wniosek, iż zasada działania sprężarki jednostopniowej jest niemal identyczna do zasady działania pompy tłokowej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to nie mniej, nie więcej niż to, iż ma się do czynienia z maszynami prostymi pod względem konstrukcyjnym, a co za tym idzie, bardzo wdzięcznymi w eksploatacji. Niemniej jednak uwagę zwrócić należy na relatywnie niską wydajność, która w zależności od potrzeb konkretnego użytkownika, może przysporzyć nieco problemów. A jak sprawa wygląda w przypadku sprężania dwustopniowego?
Sprężanie dwustopniowe - co warto wiedzieć?
Jeżeli chodzi o sprężanie dwustopniowe to zdecydowanie najwięcej korzyści pod kątem wydajnościowym przynieść może zabieg zastosowania dużych sprężarek z ustawionym pionowo cylindrem niskiego ciśnienia i ustawionym poziomo cylindrem wysokiego ciśnienia. Tego typu rozwiązanie spotkać można najczęściej. Dwustopniowe sprężarki smarowane olejem pracują normalnie przy smarowaniu rozpryskowym i smarowaniu ciśnieniowym. Niemniej jednak specjaliści słusznie zauważają, iż znacznie lepiej sprawdzają się w wielu kwestiach sprężarki bezolejowe. Dla wielu właścicieli firm przydatna wyda się informacja, iż istnieje możliwość przerobienia sprężarki olejowej starszego typu na nowocześniejsze rozwiązanie bezolejowe. Proces ten wymaga jednak ogromnej wiedzy i specjalistycznego zaplecza technologicznego, ze specjalnym uwzględnieniem odpowiednich części zamiennych. Przerobienia sprężarki podejmują się jedynie najbardziej doświadczeni i renomowani specjaliści, do których zdecydowanie zalicza się firma GCS Compressor Products In. Fachowcy są w stanie zagwarantować nie tylko bardzo atrakcyjne ceny, lecz również profesjonalne doradztwo i rzetelne wykonanie zlecenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mariusz Gendera Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. lubuskie65-058 Zielona Góra, Kupiecka 49 lok. 3