Materiał Partnera

Systemy antygraffiti – opis technologii

Systemy antygraffiti – opis technologii
Przez lata zmieniło się podejście do graffiti, czyli malunków wykonywanych farbą w sprayu na ścianach budynków czy pojazdach – zaczęto je traktować jako przejaw twórczości artystycznej. Mimo to wciąż w większość przypadków graffiti posiada znamiona wandalizmu, wykonywane jest często nielegalnie, bez zgody właścicieli budynków. Istnieją jednak skuteczne metody pozbywania się ich i zabezpieczania nawierzchni przed kolejnymi próbami zniszczenia.

Zmywacze graffiti

Pozbycie się graffiti z powierzchni, która nie została wcześniej odpowiednio zabezpieczona to zadanie nie tylko trudne i czasochłonne, ale również nie dające żadnej gwarancji uzyskania zadowalających wyników. Co prawda malunki ze ściany można usunąć przy pomocy piaskowania lub po prostu zakryć je kolejną warstwą farby, oba te rozwiązania nie są jednak zbyt skutecznie – piaskowanie niszczy nawierzchnię, zaś zamalowana ściana staje się ponownie wolną przestrzenią dla graficiarzy. Problem pogłębia fakt, że z czasem barwniki farby coraz głębiej wnikają w strukturę nawierzchni i zostają utrwalone przez czynniki atmosferyczne, np. wysoką temperaturę. Rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych zmywaczy, takich ja te wytwarzane przez firmę PHSC Chemicals. Zmywacze zawierają rozpuszczalniki lub alkaiczne roztwory wodne rozpuszczające barwniki i usuwane następne przy pomocy metod hydrodynamicznych bądź poprzez starcie gąbką lub ścierką. Zmywacze mogą występować w dwóch odmianach – płynnej oraz żelu. Płynne rekomendowane są do powierzchni niechłonnych. Żele dzięki swej konsystencji nie parują jak zwykły rozpuszczalnik, nie powodują ściekania barwników i dalszego wchłaniania się ich, dlatego zaleca się używać je do powierzchni chłonnych, np. ścian pokrytych tynkiem. Profesjonalne zmywacze są skuteczne nawet jeśli dana powierzchnia nie została zabezpieczona przy użyciu powłoki antygraffiti.

Powłoki antygraffiti

Powłoki anygraffiti pełnią dwojaką funkcję – nałożone na porowatą powierzchnię chronią ją przed przenikanie barwników farby w głąb struktury i pozwalają dużo łatwiej usunąć farbę bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Powłoki dzielą się na trzy kategorie.

Powłoki tracone

To najtańsza, ale wciąż skuteczna forma ochrony ścian. Wykonuje się je z farby antygraffiti, zawierającej emulsje wodne parafiny, poliakrylaty, woski i mikrowoski. Po tym, jak na ścianie zostanie wykonane graffiti, powłokę wystarczy zmyć wraz z barwnikiem – następnie ścianę pokrywa się nową powłoką. Należy pamiętać, że powłoka posiada ograniczoną trwałość, uzależnioną m.in. od jej grubości i warunków atmosferycznych.

Powłoki półtrwałe

Wykonuje się je z preparatów jedno- lub dwuskładnikowych. Tym, co odróżnia je od powłok traconych jest większa trwałość. Powłoka będzie pokrywać ścianę przez określoną liczbę cykli zmywania, zazwyczaj od dwóch do pięciu. Po określonej ilości zmywań graffiti powłokę należy odnowić. Warto pamiętać, że każde kolejne zmycie farby graffiti z zabezpieczonej powierzchni utrudnia kolejne mycia

Powłoki antyadhezyjne

Zapewniają trwałą ochronę przed farbami. Wykonuje się je z nowoczesnych preparatów jednoskładnikowych, opartych na silanach, polimerach oraz siloksanach lub dwuskładnikowych preparatów wykonanych na bazie żywicy poliuretanowej i zawierających rozpuszczalniki organiczne. Powłoki tego rodzaju są najdroższe, ale zapewniają najlepszą ochronę, są odporne na czynniki atmosferyczne, zmywanie i uszkodzenia mechaniczne. Do zmywania powierzchni zabezpieczonej w ten sposób używa się specjalnych środków.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy