Materiał Partnera

Systemy sterowania pod produkcję pelletu i brykietu 

Systemy sterowania pod produkcję pelletu i brykietu 

Produkcja pelletu i brykietu wymaga zastosowania odpowiednich maszyn i urządzeń przemysłowych. Nowoczesne linie produkcyjne umożliwiają nie tylko usprawnienie procesu produkcyjnego, ale przede wszystkim ograniczają udział człowieka do niezbędnego minimum. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą realizować jeszcze większe plany produkcyjne i sprostać oczekiwaniom wymagających klientów. Czym jest pellet i brykiet oraz co warto wiedzieć o systemach sterowania ich produkcją?

Pellet i brykiet – najważniejsze informacje

Pellet i brykiet to ekologiczne materiały opałowe. Z roku na rok ich popularność rośnie. Jest to efektem zwiększającej się świadomości społeczeństwa w kwestii zanieczyszczania środowiska. Cechami, które je wyróżniają na tle tradycyjnego opału, są wysoka kaloryczność i efektywność spalania, a w konsekwencji wygoda użytkowania spowodowana m.in. wytwarzaniem małej ilości popiołu w procesie spalania.

Proces produkcji pelletu i brykietu przebiega w dużej mierze podobnie. W obu przypadkach materiał wejściowy musi zostać odpowiednio przygotowany zanim trafi do prasy granulującej lub brykieciarki – wyjaśnia ekspert z firmy COMERC. Przed ostatecznym uformowaniem w niewielkie granulki (pellet) czy walce, kostki (brykiet) surowiec musi zostać dobrze oczyszczony, rozdrobniony i wysuszony. Ekspert z firmy COMERC dodaje, że zarówno pellet, jak i brykiet powstają z naturalnych odpadów np. produkcji leśnej, rolnej czy meblarskiej, np. zrębka lub trocin z drzew iglastych lub liściastych, ale także ze słomy czy torfu 

Proces produkcji tego rodzaju biopaliw nie jest bardzo skomplikowany, ale dla uzyskania odpowiednio dużej wydajności i jakości pelletu czy brykietu, która będzie spełniać wyśrubowane europejskie normy, proces ten należy dokładnie zgłębić zanim podejmie się decyzję o rozpoczęciu produkcji biopaliw. 

Jakie systemy sterowania warto zastosować?

Maszyny i urządzenia do produkcji pelletu i brykietu pozwalają ograniczyć pracę człowieka do minimum. Najważniejszy jest jednak fakt, że dopasowanie odpowiednich systemów sterowania pozwala połączyć ich działanie z pracą innych urządzeń. Automatyka przemysłowa ułatwia również sterowanie produkcją – dzięki niej można zdalnie, za pośrednictwem nowoczesnych programów zarządzać wybranymi procesami. Konieczne jest jednak zakupienie szafy sterowniczej i programu sterującego – muszą być one indywidualnie dopasowane do danej produkcji.

Warto również zwrócić uwagę na jakość wybranych urządzeń. Powinny wyróżniać się one wysoką jakością i funkcjonalnością – tylko tak wytwarzanie pelletu i brykietu będzie odbywać się sprawnie i bez większych zakłóceń. Jeśli chodzi o szafy, ich wnętrze musi być odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed uszkodzeniami mechanicznymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy