Taśmy, jako elementy ostrzegawcze

Taśmy ostrzegawcze to jeden z wielu elementów umożliwiających w widoczny i właściwy sposób oznakować miejsce zagrożenia. Skutecznie pozwalają zapobiec wypadkom na placach budowy, w halach magazynowych czy produkcyjnych, a także wszystkich innych miejscach, gdzie ich zastosowanie jest uzasadnione. Dlatego też w poniższym artykule przyglądamy się tym elementom ostrzegawczym z bliska, analizując między innymi zalety ich użycia.
Gdzie i w jakim celu mogą być stosowane taśmy, jako elementy ostrzegawcze?
Przepisy BHP jasno określają konieczność stosowania ostrzegawczych oznakowań i ogrodzeń w miejscach występującego doraźnego lub stałego zagrożenia niebezpieczeństwem na przykład w postaci głębokich wykopów, czy awarii maszyny.
Taśmy ostrzegawcze sprawdzają się w tym przypadku idealnie. Przyciągają uwagę za sprawą swoich kolorów, a do tego dają dużą swobodę ich montażu, nawet w nietypowych miejscach. Dlatego też są one powszechnie stosowane przez:
- ekipy serwisowe w zakładach pracy, podczas naprawy maszyn,
- służby BHP np. do wyznaczania ciągów komunikacyjnych
- ekipy budowlano-remontowe, podczas wykonywania prac rozbiórkowych czy wykopów,
- organizatorów eventów do wyznaczania określonych stref,
- wszelkiego rodzaju służby, takie jak policja, straż pożarna, pogotowie wodno-kanalizacyjne czy gazowe, podczas wypadków komunikacyjnych, napraw awarii instalacji czy też prowadzenia prac związanych z ich wykonywaniem.
Zalety stosowania taśm ostrzegawczych
Szerokie zastosowanie taśm ostrzegawczych na zewnątrz i wewnątrz budynków to tylko jedna z ich wielu zalet. Wśród nich wyróżnić można także:
- łatwość mocowania, pozwalającą odgrodzić teren o dowolnym obszarze i kształcie,
- lekkość, ułatwiającą przenoszenie taśm z miejsca na miejsce,
- możliwość zakupu w wersji samoprzylepnej, do montażu na powierzchniach płaskich,
- dużą widoczność nawet z dużej odległości, dzięki intensywnym i charakterystycznym kolorom.
Znaczenie kolorów taśm ostrzegawczych
Taśmy ostrzegawcze produkowane są zazwyczaj w określonych kolorach, choć mogą również występować w wersjach opatrzonych własnym nadrukiem dopasowanym do specyfiki działalności korzystających z nich firm czy instytucji.
Dobór właściwego koloru taśmy ostrzegawczej nie powinien być jednak nigdy kwestią przypadku. Dlatego też o ich znaczenie zapytaliśmy specjalistę z firmy Fino, producenta taśm ostrzegawczych.
Czarno-żółte taśmy ostrzegawcze przeznaczone są do oznaczania wystających elementów lub wszelkiego rodzaju krawędzi, na przykład takich jak stopnie schodów, progi czy też niskie przejścia lub rampy. Informują one o ryzyku upadku lub uderzenia. Z kolei te w kolorze biało-czerwonym stosowane są najczęściej do grodzenia wybranych obszarów podczas imprez masowych, prowadzenia wykopów czy też oznaczenia np. odkrytej studzienki kanalizacyjnej.
Jak więc widać taśmy i folie ostrzegawcze znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych miejscach, a ich największą zaletą jest uniwersalność i łatwość użycia oraz stosunkowo niewielka cena.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jerzy Marian Lipa Doradca podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. łódzkie95-070 Aleksandrów Łódzki, Piotrkowska 29/31 lok. 16
-
Mariusz Gendera Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. lubuskie65-058 Zielona Góra, Kupiecka 49 lok. 3
-
Piotr Jańczak Doradca podatkowy Kancelaria prawna
Doradztwo podatkowe woj. wielkopolskie60-321 Poznań, Bułgarska 78C lok. 6