Materiał Partnera

Techniki wykonywania peruk

Techniki wykonywania peruk

Istnieje kilka sposobów na wykonanie wytrzymałych i ładnie wyglądających peruk. Można je wykorzystywać zarówno w przypadku włosów naturalnych, jak i sztucznych. Dopasowanie techniki zależy przede wszystkim od rodzajów włosów. Specjalista zajmujący się produkcją wyrobów perukarskich najlepiej wie, jaką metodę zastosować, by produkt wyróżniał się najwyższą jakością. Poniżej opisujemy najczęściej wykorzystywane techniki wykonywania peruk.

Aby peruka mogła powstać, najważniejsze są oczywiście włosy. Do produkcji wyrobów wykorzystuje się włosie naturalne lub sztuczne.

Dużą popularnością cieszą się włókna syntetyczne, wśród których znajdują się akrylowe, nylonowe czy poliestrowe. Ich najważniejszą zaletę stanowi wygląd – przypominają włosy naturalne, co sprawia, że są tak chętnie stosowane. Jeżeli jednak komuś zależy na dużej wytrzymałości, zdecydowanie lepiej sprawdzają się peruki wykonane z włosów naturalnych – podpowiada pracownik sklepu z perukami Świat Peruk.

Metody tworzenia wyrobów perukarskich

Dostępnych jest wiele sposobów na tworzenie peruk. Do najczęściej praktykowanych należą jednak tresowanie, wiązanie oraz wklejanie. Wszystkie te metody zapewniają wysokiej jakości, trwałe i odporne na uszkodzenia peruki. Techniki można stosować zarówno w przypadku sztucznych, jak i naturalnych włosów. Jednym ze sposobów na stworzenie peruki jest tresowanie, które cechuje łatwość wykonania. Polega ono na wiązaniu niewielkich partii włosów między nićmi, dzięki czemu uzyskuje się frędzelki. Tak powstające pasemka przyszywa się do podstawy wyrobu perukarskiego.

Rama służącą do tresowania zbudowana jest z dwóch drewnianych drążków, ułatwiających pracę. Włosy umieszcza się na niej w odległości ok. 70 cm od siebie. W celu zabezpieczenia tresy przed rozluźnieniem należy związać nici w odległości kilku cm od lewego końca. Ta metoda pozwala uzyskać różnego rodzaju pletnie. Ich wygląd zależy od przyjętego sposobu przeplatania pasemek, a także liczby nici w naciągu.

Drugą techniką wykonywania peruk naturalnych oraz syntetycznych jest wiązanie włosów na tkaninie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się tiul lub gazę. Do wiązania służy szydełko perukarskie. Ten sposób tworzenia wyrobu perukarskiego również jest łatwy, ale wymaga nieco większej wprawy niż poprzednia metoda. Jeszcze jedną techniką, często stosowaną do tworzenia peruk, jest wklejanie. Bardzo często wykorzystuje się je szczególnie podczas robienia tupetów. Polega na wpinaniu poszczególnych pasm włosów, a następnie ich wklejaniu w zrobioną z folii podstawę wyrobu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy