Materiał Partnera

Transport kontenerów drogą lądową

Transport kontenerów drogą lądową
Jak wszystkie formy przewozu towarów, tak i transport kontenerów lądem obwarowany jest wieloma regulacjami prawnymi. Ze względu na rozmiar oraz wagę ładunku należy skrupulatnie zaplanować trasę przejazdu oraz czas pracy kierowcy. W razie pomyłki może się okazać, że dostawa będzie miała znaczne opóźnienie, a droga do pokonania zdecydowanie się wydłuży. Zasady takich przewozów opisano w artykule. Kontenery to podstawowa metoda przewozu w przypadku ładunków morskich. Ze względu na wciąż rosnący import zarówno z Chin, jak i innych krajów Azji, coraz częściej pojawia się także potrzeba przetransportowania towarów bez przeładunku do magazynu. Dopiero w  późniejszym etapie dystrybucji zasadne będzie przeładowanie produktów na palety. Poniżej opisano ładowność poszczególnych kontenerów oraz przepisy prawa, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Rodzaj kontenerów

Kontenery klasyfikuje się ze względu na ich rozmiar oraz zastosowanie. I tak, możemy wyróżnić przede wszystkim kontenery uniwersalne w dwóch podstawowych wymiarach – dwudziestu oraz czterdziestu stóp. To idealne rozwiązanie do transportu produktów niewymagających szczególnych warunków, takich jak odpowiednia temperatura. Ta popularna opcja stanowi także najbardziej ekonomiczny wybór. Ze względu na szereg wymagań technicznych oraz prawnych, przewóz kontenerów najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Geo-Trans z Łomianek. Długoletnia działalność na polskim rynku oraz różnorodny tabor maszyn to gwarancja realizacji usługi na najwyższym poziomie. Wśród innych rodzajów kontenerów dużą popularnością cieszą się także refeery, zapewniające utrzymanie stałej temperatury. Pełnią one najczęściej rolę chłodni, co gwarantuje utrzymanie jakości produktów. Spotyka się także kontenery wydłużone, o rozmiarze sięgającym czterdziestu pięciu stóp, a także kontenery otwarte oraz z twardym dachem. To oczywiście nie wszystkie dostępne opcje.

Prawo w transporcie lądowym

Aby nie narazić się na wysokie kary, podczas zamawiania towaru do ogólnej wagi zamówienia trzeba zawsze doliczyć wagę samego kontenera. To ważne, ponieważ Inspektorat Transportu Drogowego coraz skrupulatniej sprawdza poruszające się po polskich drogach pojazdy. W przypadku wykrycia przekroczenia obciążenia, przewoźnik zostanie ukarany wysokim mandatem. Przewóz kontenerów drogą lądową szczegółowo regulują rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pierwsze, z 14.07.2010 roku zawiera wykaz dróg krajowych, po których mogą się poruszać pojazdy o zwiększonym obciążeniu, drugie, wydane 30.04.2004 roku, określa warunki techniczne takiego transportu. Aby mieć pewność, że dostawa dotrze do celu bez problemów i na czas, warto zaufać specjalistom i zlecić usługę zaufanemu spedytorowi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy