Materiał Partnera

Ubezpieczenie samochodu krok po kroku

Ubezpieczenie samochodu krok po kroku
Każdy posiadacz samochodu zgodnie z prawem zobowiązany jest do wykupienia polisy ubezpieczeniowej z tytułu tzw. odpowiedzialności cywilnej – popularnie zwanej OC. Jeśli w związku z prowadzeniem naszego auta zostanie komuś wyrządzona jakaś szkoda, ten ktoś otrzyma od ubezpieczyciela pieniądze z tej właśnie polisy. Co jednak dokładnie należy zrobić, aby taką polisę posiadać? Z racji tego, że wykupienie OC jest obligatoryjne, dotyczą go szczególne przepisy regulowane przez Ustawę z dn. 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z nią zakres tego ubezpieczenia jest taki sam dla wszystkich firm. Oznacza to, że bez obaw możemy wybrać najtańszą dostępną ofertę. Nieco inaczej sprawa się ma np. z ubezpieczeniem AC (które również warto posiadać), gdzie od wysokości składek zależy suma wypłacanego nam później odszkodowania. Pamiętajmy przy tym, że  oferta atrakcyjna dla jednego kierowcy nie musi być równie korzystna dla innego. Zależy to od rozmaitych czynników oraz tego, jak są one postrzegane przez ubezpieczycieli, którzy na ich podstawie szacują ryzyko ubezpieczeniowe. Chodzi m.in. o wiek, staż za kierownicą czy liczbę wyrządzonych dotychczas szkód.  Młodzi, mniej doświadczeni kierowcy z reguły liczyć się muszą z koniecznością uiszczania wyższych składek. Nie oznacza to jednak, że ceny dla nich zawsze okazują się zaporowe. W znalezieniu najkorzystniejszego pakietu ubezpieczeniowego pomagają niekiedy ośrodki kształcące przyszłych kierowców, m.in. szczecińska szkoła nauki jazdy Alien, której słuchacze dodatkowo mogą liczyć na godne uwagi rabaty przy wykupie ubezpieczenia.

Szczegółowe przyjrzenie się ofertom

Kiedy zawęzimy zakres poszukiwań do kilku podobnie interesujących ofert, warto przyjrzeć się bliżej, co dokładnie wchodzi w ich zakres. Mogą być to dodatkowe usługi takie jak choćby assistance (czyli np. holowanie bądź inna pomoc w razie awarii), opcja tzw. bezpośredniej likwidacji szkód albo zniżki na ubezpieczenie NNW, tj. od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala ubiegać się o odszkodowanie w sytuacji, gdy uszczerbek na zdrowiu poniesiemy my sami albo nasi pasażerowie.

Podpisanie umowy

Gdy znajdziemy już najlepszą ofertę, możemy udać się do siedziby ubezpieczyciela w celu podpisania umowy, wypełnić stosowny formularz na jego stronie online albo załatwić sprawę z pomocą konsultanta, dzwoniąc na infolinię. Pamiętajmy tylko o terminowym wypowiedzeniu poprzedniej umowy, jeśli samochód był wcześniej ubezpieczony. W przypadku auta nowego lub sprowadzanego z zagranicy umowę OC trzeba podpisać zaś najpóźniej w dniu jego rejestracji w Polsce. Przy wypełnianiu wniosku przydadzą się dokumenty takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i ewentualnie poprzednia polisa. Jeśli wniosek ten składamy przez Internet, możemy spodziewać się telefonu od ubezpieczyciela w celu potwierdzenia zawarcia umowy. Potem wystarczy opłacić pierwszą składkę i gotowe – samochód jest ubezpieczony!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy