Udźwig i zasięg pracy dźwigów samojezdnych
Wykorzystywane do prac wysokościowych żurawie samojezdne są specjalistycznymi pojazdami, które użytkowane są przede wszystkim w budownictwie. Konstrukcja takich dźwigów umożliwia m.in. przenoszenie ciężkich materiałów budowlanych. Dzięki żurawiom samojezdnym czynności związane ze wzniesieniem obiektu przeprowadzane są znacznie szybciej – jakie parametry powinien jednak wykazywać taki sprzęt?
Jaki udźwig mają nowoczesne żurawie samojezdne?
Kluczowym parametrem żurawi samojezdnych jest ich udźwig maksymalny oraz moment udźwigu. Pierwszy z nich wskazuje maksymalną wagę ładunku, którą jest w stanie podnieść żuraw przy obciążeniu 100%. W praktyce jednak odległość od osi żurawia przy Q max jest na tyle niewielka, a obciążenie sięgające granicznego nie pozwala na szeroki zakres wykonywania ruchów roboczych i właściwie nigdy nie „wykorzystuje” się wartości maksymalnego udźwigu przy pracach żurawiem.
Drugim parametrem jest moment udźwigu. Znając jego wartość możemy zaplanować bezpieczną pracę sprzętem dźwigowym. Gdy określimy wagę ładunku, sprawdzamy w tabeli udźwigów na jakim wysięgu (a więc odległości osi podnoszonego ciężaru od osi żurawia) możliwe jest podniesienie tego ciężaru. Przydatny jest również diagram krzywych wysokości podnoszenia z naniesionymi udźwigami, dzięki któremu w prosty sposób będziemy w stanie ocenić ewentualną kolizję np. z budynkami i elementami infrastruktury na budowie oraz ocenić czy uda się podać ładunek na określoną wysokość.
W razie wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia danych prac określonym żurawiem, najlepiej skorzystać z doradztwa firmy, która oferuje usługi sprzętem takim jak dźwigi samojezdne. Mając wgląd do dokumentacji techniczno ruchowej maszyny oraz możliwość przeprowadzenia wizji lokalnej, aby przewidzieć i wyeliminować potencjalne zagrożenia w bezpiecznej pracy, jesteśmy w stanie zaplanować roboty, które zakończą się pełnym sukcesem.
Kolejną ważną kwestią jest również rozstaw i wymiary żurawia samojezdnego, a także jego masa własna i zdolności manewrowe pojazdu. Dzięki odpowiednim parametrom żuraw samojezdny może pracować na niewielkim obszarze. Często na placu budowy przestrzeń użytkowa dostępna dla maszyny jest ograniczona, a zdarza się wykonywać zlecenia również w gęstej zabudowie miejskiej jak np. w Gliwice na Śląsku. Ciasne bramy i podwórka miejskie wymagają sporych zdolności manewrowych. Przydaje się wtedy także dodatkowa funkcjonalność w postaci skrętnej tylnej osi pojazdu.
Niewątpliwym atutem nowoczesnego sprzętu dźwigowego jest napęd 4x4, który poprzez dołączenie przedniego mostu i zblokowanie mechanizmu różnicowego umożliwia sprawne poruszanie się w terenie.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe funkcjonalności ważne jest, aby maszyny, którymi wykonuje się prace dźwigowe miały również swoja praktyczność i możliwość stosowania w specyficznych sytuacjach. Takie usługi dźwigowe na Śląsku świadczy firma Mariana Polaka z Gliwic. A sprzęt jakim dysponuje na pewno sprawdzi się zarówno w nietypowych okolicznościach jak i na tradycyjnym placu budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana