Ułatwienia podatkowe związane z tzw. tarczą antykryzową

Wprowadzona 4 czerwca 2020 roku Tarcza antykryzysowa 4.0 sprawiła, że niektóre z przepisów podatkowych zostały dopasowane do nowej sytuacji i wyzwań związanych z pandemią COVID-19 w celu zmniejszenia jej oddziaływania na gospodarkę. Na jakie ułatwienia mogą więc liczyć przedsiębiorcy w związku z wprowadzeniem przez sejm kolejnej wersji tarczy antykryzysowej?
Wydłużony czas na przekazywanie rozliczeń PIT
Pierwszymi zmianami korzystnymi dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników i wypłacających im wynagrodzenie w ramach umowy o pracę, umów zlecenie, umów o dzieło oraz z tytułu praw autorskich jest możliwość wydłużenia okresu, w jakim mogą zostać odprowadzone zaliczki PIT. Aby móc skorzystać z tej możliwości, przedsiębiorcy muszą jedynie być w stanie wykazać, że ich firma poniosła straty ekonomiczne w wyniku negatywnych konsekwencji pandemii.
Możliwość rezygnacji z zaliczek uproszczonych
Podatnicy PIT prowadzący pozarolnicza działalność gospodarczą oraz podatnicy CIT mogą zrezygnować z zaliczek uproszczonych w ciągu roku podatkowego. Wystarczy, że ich przychód za zeszły rok nie przekroczył 2 mln euro, a oni sami doświadczyli negatywnych skutków ekonomicznych w czasie pandemii. Aby skorzystać z tego rozwiązania, podatnik musi poinformować o tym właściwy US w zeznaniu rocznym za 2020 rok.
Możliwość rozliczenia wstecznie strat podatkowych
Podatnicy PIT, którzy ponieśli z powodu COVID-19 stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2020 roku lub w przypadku podatników CIT w 2020 i 2021 oraz uzyskali w bieżącym roku przychody co najmniej niższe o 50% w porównaniu do przychodów z ubiegłego roku, mogą złożyć korektę zeznania za 2019 rok we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu mogą oni jednorazowo obniżyć o wysokość strat poniesionych w 2020 roku dochody lub przychody uzyskane w roku poprzednim, jednak nie o więcej niż 5 mln złotych.
Jak skorzystać z ułatwień przysługujących w ramach tarczy antykryzysowej 4.0?
Prezentowane w czwartej wersji tarczy antykryzysowej rozwiązania dają wiele możliwości dla przedsiębiorców, o to, jak z nich skorzystać poprawnie zapytaliśmy jednak specjalistę z biura doradztwa podatkowego oraz usług księgowych w Warszawie Experto in Tributis S.A.
Ilość zmieniających się przepisów w związku z wprowadzanymi tarczami antykryzysowymi jest tak duża, że przedsiębiorcy czują się w tej sytuacji najzwyczajniej w świecie zagubieni. Nie wiedzą z czego, kiedy i na jakich warunkach mogą skorzystać, dlatego też najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z konsultacji z doradcą podatkowym. Dzięki temu sytuacja danego przedsiębiorcy zostanie przeanalizowana pod indywidualnym kątem, a dostępne dla niego rozwiązania dobrane do spełnianych przez niego warunków. Działanie na własną rękę zwłaszcza w kwestiach związanych z podatkami jest ryzykownym posunięciem, dlatego też osobiście odradzam to przedsiębiorcom, którzy nie chcą się narażać na niepotrzebne kontrole lub – co gorsza – kary administracyjne.
Pełną listę ułatwień podatkowych wprowadzonych przez rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej 4.0 można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Plus Biuro rachunkowo-księgowe Wioletta Wojciech
Doradztwo podatkowe woj. śląskie40-231 Katowice, Bohaterów Monte Cassino 20 lok. 1
-
Alfa Biuro Prawno-Podatkowe Roman Wieczorek
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie58-300 Wałbrzych, Słowackiego 12
-
Lexis Kancelaria Doradztwa Podatkowego Maria Magdalena Korkuć-Sawostianik
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie70-206 Szczecin, Dworcowa 7 lok. 1
-
Krzysztof Czerkas Doradztwo, Szkolenia, Ekspertyzy
Doradztwo finansowe woj. mazowieckie01-483 Warszawa, Pitagorasa 30