Uprawnienia wymagane przy międzynarodowym transporcie osób

Polski rynek międzynarodowego transportu osób nieustannie się rozwija. Przełomowym momentem dla tej branży było wejście do Unii Europejskiej, które ułatwiło przewóz osób za granicę i pozwoliło ograniczyć liczbę procedur związany z prowadzeniem działalności gospodarczej tego typu. Jakie formalności trzeba przeprowadzić, by zdobyć niezbędne uprawnienia do przewozu osób z Polski do innych krajów?
Aby realizować usługi międzynarodowego transportu osób w sposób legalny, niezbędne jest zdobycie odpowiednich zezwoleń i licencji, które pozwolą uniknąć wysokich kar. Rodzaje zezwoleń na przewóz osób zależą od charakteru prowadzonej działalności i floty, jaką dysponuje konkretny przedsiębiorca. Inne procedury obowiązują transport autobusowy i autokarowy, a inne są w przypadku pojazdów do 9 miejsc (wliczając kierowcę), a także innych pojazdów osobowych i taksówek.
Przewóz osób busami za granicę
Kwestie formalne dotyczące przewoźników, którzy świadczą swoje usługi, korzystając z pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób (w tym kierowcy) uległy zmianie w 2013 r. Zniesiono wtedy obowiązek uzyskiwania międzynarodowej licencji w przypadku busów (8+1), nanosząc zmiany w ustawie z dn. 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Busy, z punktu widzenia polskiego prawa, mogą świadczyć jedynie usługi przewozowe okazjonalne, w przeciwieństwie do autobusów i autokarów, które mogą regularnie kursować.
Trzeba jednak pamiętać o specyfice przewozów międzynarodowych, które odbywają się najczęściej z konkretnego miejsca w Polsce do innego kraju. Oznacza to, że konieczne jest poruszanie się takiego busa także po terenie Rzeczpospolitej. Tymczasem nawet jednorazowy przewóz osób w granicach Polski wymaga licencji. A zatem, chociaż licencja międzynarodowa nie jest potrzebna do przewozów busem o maksymalnej liczbie 9 miejsc, to konieczna jest do tego licencja krajowa – wyjaśnia ekspert z firmy INTERBUS spod Żar.
Licencja taka jest przyznawana minimum na 2 lata, a maksymalnie na 50. Uwzględniany jest w tym zakresie wniosek przewoźnika. O licencję na krajowy przewóz osób można się starać w starostwie powiatowym albo Urzędzie Miasta, w zależności od miejsca, w którym zarejestrowana jest firma.
Brak konieczności ubiegania się o licencję międzynarodową w przypadku busów ma swoje dobre strony, bo pozwala uniknąć wielu formalności. Nie ma też konieczności montowania tachometrów w pojazdach przystosowanych do przewozu od 7 do 9 osób (wraz z kierowcą).
Przewóz osób autobusami i autokarami za granicę
Prowadzenie międzynarodowego autobusowego i autokarowego zarobkowego przewozu osób wymaga uzyskania licencji wspólnotowej. Aby móc się nią posługiwać, należy złożyć odpowiedni wniosek, a także skompletować dokumentację, na którą składa się m.in. zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wykaz pojazdów czy dowody wniesienia niezbędnych opłat. Ze względu na rodzaje kursów Główny Inspektorat Transportu Drogowego może wydać zezwolenia na:
- linie regularne w UE;
- linie regularne poza UE;
- przewozy wahadłowe;
- przewozy okazjonalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dorota Wyjadłowska Kancelaria doradztwa podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. małopolskie30-150 Kraków, Armii Krajowej 12 lok. U6
-
Zwrot Podatku z Zagranicy Piotr Kastral
Doradztwo podatkowe woj. dolnośląskie58-500 Jelenia Góra, al. Wojska Polskiego 18