W jaki sposób powstaje mapa do celów projektowych?
Projekt oraz budowa domu to przedsięwzięcie wymagające spełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest przygotowanie mapy do celów projektowych, bez której nie ma możliwości otrzymania pozwolenia na budowę. Nie można jej sporządzić bez wsparcia geodety, który musi podjąć się szczegółowych badań na terenie, który został wybrany pod budowę domu. Mapa ta powinna charakteryzować się przede wszystkim dokładnością oraz aktualnością.
Podstawa do stworzenia mapy projektowej
Mapa do celów projektowych powstaje na podstawie dwóch podstawowych dokumentów, jakimi są wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz kopia mapy zasadniczej. Stanowią one wstępną informację o ukształtowaniu terenu pod inwestycje, obecnych na nim zabudowaniach lub elementach uzbrojenia. Im bardziej szczegółowe są informacje i większe zagęszczenie obiektów na danej przestrzeni, tym większa powinna być skala mapy zasadniczej. Przyjmuje się, że nie powinna być mniejsza niż 1:500, podkreślają pracownicy firmy Georef.
Digitalizacja mapy zasadniczej
W uproszczeniu można powiedzieć, że mapa do celów projektowych powstaje w oparciu o uszczegółowienie oraz aktualizację mapy zasadniczej. Ta druga musi zostać zdigitalizowana i wprowadzona do komputerowego programu graficznego. Musi ona zostać sporządzona w wektorach, które można dowolnie skalować i powiększać fragmenty mapy. Proces ten nazywany jest wektoryzacją mapy.
Tworzenie operatu pomiarowego
Następnym etapem jest zebranie danych, które pozwolą na uzupełnienie treści mapy zasadniczej. Specjaliści z zakresu geodezji udają się do pracy w teren, gdzie pobierają informacje na temat osi ulic, dróg, elementów zabudowy oraz terenów zielonych. Pomiary wykonywane są zarówno w poziomie, jak i pionie, aby oddać szczegóły związane z ukształtowaniem terenu. Na mapie do celów projektowych umieszcza się również zapis obiektów przewidzianych przez architektów.
Wydanie ostatecznej mapy do celów projektowych
Operat pomiarowy, który jest efektem pracy geodety w terenie stanowi podstawę do aktualizacji mapy. Informacje zebrane przez specjalistę można wprowadzić na zwektoryzowane materiały, a następnie przygotować mapę do celów projektowych, która pozwala na wydanie pozwolenia na budowę. Nie powinna charakteryzować się ona mniejszą skalą niż 1:500 i zaleca się jej przygotowanie w wersji papierowej oraz elektronicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana