Materiał Partnera

W jaki sposób zarządzać logami?

W jaki sposób zarządzać logami?

Zarządzanie logami jest istotną kwestią każdego systemu produkcyjnego. Aby skutecznie zarządzać zdarzeniami oraz logami, stosuje się przystosowane do tego oprogramowanie. Umożliwia ono zbieranie i zarządzanie danymi pobranymi z nieograniczonej liczby źródeł. Działanie systemu opiera się na ogromnej bazie danych, o bardzo dużej pojemności. Jednoczesne przeszukiwanie zbiorów oraz otrzymywanie wyników big data przebiega w błyskawiczny sposób. Jakie są zalety oprogramowania do zarządzania logami?

Zarządzanie logami – zalety

Security Information and Event Management (SEMI) jest rodzajem oprogramowania, które stosuje się w działach bezpieczeństwa IT. System umożliwia kontrolowanie na bieżąco sytuacji w sieci, zbieranie danych i dostarczanie ich bezpośrednio do użytkownika. Oprogramowanie takie wykorzystuje się m.in. do zbierania logów i przechowywania ich przez długi czas, zarządzania logami, udostępniania funkcji analitycznych, wysyłania zapytań, generowania analiz i raportów, wysyłania alertów informujących o nieprawidłowościach. Zarządzanie logami w postaci oprogramowania SEMI prowadzi w efekcie do ograniczenia pierwotnej liczby zdarzeń (liczonej w milionach rekordów) do kilku lub kilkunastu. Analizy zbieranych w taki sposób danych prowadzone są z myślą o bezpieczeństwie przechowywanych informacji oraz o wspomaganiu procesu utrzymywania zgodności z przepisami prawa. Rezultaty są wyświetlane na centralnej konsoli graficznego interfejsu użytkownika. SEMI udostępnia pojedynczą konsolę, umożliwiającą scentralizowane wykrycie i odpowiadanie na naruszenia bezpieczeństwa w momencie ich pojawienia się. Takie rozwiązanie umożliwia organizacjom wykrywanie i zapobieganie zagrożeniom bezpieczeństwa, zanim wynikną z nich poważne problemy. Poza tym, zbieranie danych w jednym repozytorium pozwala na analizy historyczne i data mining.

 Dlaczego technologia SEMI to dobre rozwiązanie?

Oprogramowanie SEMI to znaczne ułatwienie pracy i sposób na zwiększenie bezpieczeństwa firmowych danych oraz pomoc w osiągnięciu zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Jak mówi pracownik z firmy Torell Technology oferującej technologię SEMI:

Dzięki technologii SEMI możliwe jest zaangażowanie stosunkowo niewielkiego zespołu bezpieczeństwa do znacznej redukcji czasu pomiędzy atakiem i odpowiedzią na ten atak. Umożliwia to także łączenie surowych danych rozproszonych w wielu podsystemach w jedną, spójną informację o monitorowanych systemach. Poza tym technologia SEMI jest zgodna ze standardem ISO/27001:2013 dotyczącego retencji rekordów ścieżek audytowych oraz spełnia wymagania RODO.

 Decydując się na zarządzanie logami i zdarzeniami, należy skorzystać z oferty profesjonalnych firm zajmujących się takimi elementami. Nowoczesne oprogramowania i doświadczeni pracownicy to gwarancja bezpieczeństwa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy