Materiał Partnera

Węże do paliw, cystern i gaśnic - charakterystyka, podobieństwa i różnice

Węże do paliw, cystern i gaśnic - charakterystyka, podobieństwa i różnice

Trudno zdać sobie sprawę, jak wiele różnorodnych gałęzi przemysłu potrzebuje w swoich działaniach węży różnego typu. Posługują się nimi nie tylko strażacy oraz zaopatrzyciele stacji benzynowych, ale również pracownicy sektora spożywczego, chemicznego, budowlanego i szambowniczego. Co charakteryzuje poszczególne rodzaje węży?

Węże do cystern

Dobrej jakości wąż wykonany z wysokiej jakości materiałów umożliwia szybki i efektywny rozładunek cysterny. W połączeniu z odpowiednimi uszczelkami zapewnia bezpieczeństwo transportowanym towarom i materiałom, chroni je przed drobnoustrojami, zabrudzeniem i uszkodzeniem.

Węże stosowane w przemyśle spożywczym dzieli się na przeznaczone dla towarów płynnych i sypkich. Są najczęściej typu ssawno – tłocznego, wykonane z różnych rodzajów gumy, PCV, uzbrojone drutem lub wyposażone w spiralę. Ich wnętrze zawiera warstwę odpowiednią dla produktów spożywczych. Mogą być różnej średnicy, najczęściej w wariantach 25, 55 i 75 mm, i odznaczać się wytrzymałością na tłuszcze i oleje oraz różny zakres temperatur. Są przeznaczone do czyszczenia parą wodną.

Węże do paliw

Węże do paliw to oczywiście inny typ węży do cystern. Najczęściej ssawno – tłoczny, olejoodporny, o wielu różnych średnicach dostępnych do wyboru. Węże do paliw mają różny zakres odporności na temperaturę, a wykonane są ze specjalnego PCV przeznaczonego do węglowodorów lub antystatycznej gumy NBR. Mogą zawierać stalową spiralę lub wzmocnienie tekstylne. Należy zwrócić uwagę, czy nadają się zarówno do paliwa, jak i pochodnych ropy naftowej zawierających do 50% związków aromatycznych.

Węże do gaśnic

Węże odpowiedniego rodzaju przyłączone są do gaśnic proszkowych, śniegowych, płynowych i pianowych. Węże strażackie dzielimy z kolei na ssawne, tłoczne i półsztywne. To najczęściej produkty z gumy, PCV, pokryte wysokiej jakości przędzą z tworzyw naturalnych lub sztucznych. Pierwsze rodzaj jest najbardziej powszechny, dostępny w średnicy 75, 110 i 150 mm. Tworzą go dwie warstwy gumy, pomiędzy które wstawiona jest stalowa spirala, która chroni przed odkształceniem przewodu. Węże ssawne pobierają wodę ze zbiornika wodnego, lub innego źródła, i kierują w miejsce pożaru.

Węże tłoczne odpowiadają za kierowanie wody na przykład do dyszy, która tworzy strumień wody o odpowiednim ciśnieniu i prędkości. Są wykonane z gumy, PCV lub żywicy termoutwardzalnej.

Z kolei węże półsztywne mają średnicę 25 lub 30 mm i występują w gaśnicach wewnętrznych. Są zwinięte na tak zwane zwijadła, które można rozwinąć w razie potrzeby. Na ich końcu zlokalizowane jest specjalna prowadnica odpowiedzialna za ukształtowanie strumienia wody.

Jak dostosować rodzaj węża do swojej branży?

Na rynku obecne są bardzo różnorodne węże, w tym do mleka, do wody zimnej i gorącej, do powietrza, do szamba, do olejów mineralnych, oprysków rolniczych, do LPG, zapraw i betonu oraz do chemikaliów różnego typu.

Jak wyjaśnia specjalista z Centrum Uszczelnień, firmy zajmującej się wytwarzaniem różnorodnych produktów gumowych, powroźniczych i przemysłowych: Każdy typ węża odznacza się innymi, specyficznymi cechami. Również przewody gaśnicze wyróżniają się swoją własną specyfiką i wykorzystanymi w ich produkcji materiałami. Jeśli nie ma się pewności, jaki przewód powinno się wybrać oraz jakimi parametrami powinien się on odznaczać, najlepiej skonsultować się z fachowcem.

Węże muszą przede wszystkim spełniać wymagania określone w prawie polskim i europejskim, ale po naszej stronie leży decyzja o jakości zewnętrznego wykonania. Warto, aby zakupiony przez nas specjalistyczny sprzęt tego typu odznaczał się wysoką wytrzymałością i służył przez lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy