Materiał Partnera

Wycena nieruchomości – kiedy powinniśmy ją wykonać?

Wycena nieruchomości – kiedy powinniśmy ją wykonać?
Istnieje mnóstwo sytuacji, które zmuszają nas do przedstawienia wyceny nieruchomości. W wielu przypadkach wycena domu lub mieszkania jest obowiązkowa i zawarta w przepisach prawa. Najczęściej ma to miejsce w procesie starania się o kredyt hipoteczny, ubezpieczenie, podział majątku lub spadek. Zobacz, w jakim celu można wycenić nieruchomość i kto powinien przeprowadzić wycenę.

Sprzedaż domu lub mieszkania

Najczęściej wycenę przeprowadza się z powodu sprzedaży nieruchomości, jednak nie jest to konieczne. Obowiązuje wyłącznie w przypadku sprzedaży nieruchomości przez organy administracji publicznej. Prywatni właściciele nie muszą wyceniać nieruchomości, chociaż ustalenie wartości domu lub mieszkania ma sporo plusów.
Jak tłumaczy ekspert Kancelarii Rzeczoznawców Majątkowych TAKSATOR w CzęstochowieDzięki wycenie wiemy, za ile dokładnie możemy sprzedać nieruchomość. To daje możliwość negocjacji ceny, a także znacząco przyspiesza sprzedaż.

Kredyt hipoteczny

W przypadku starania się o kredyt hipoteczny, wycena nieruchomości jest wymagana przez większość banków, które chcą wiedzieć, czy udzielany kredyt ma pokrycie w wartości danej posiadłości. W tym celu można przeprowadzić dwa typy wyceny: zewnętrzną oraz wewnętrzną. W pierwszym przypadku to bank zatrudnia licencjonowanego rzeczoznawcę, który szacuje cenę domu lub mieszkania, natomiast wycena wewnętrzna przeprowadzana jest przez pracownika banku.

Podział majątku

Najczęściej dotyczy rozwodów lub spadków, kiedy to wycena nieruchomości może być konieczna podczas postępowania sądowego, np. podziału majątku. W tym celu można skorzystać z prywatnej wyceny nieruchomości, którą przeprowadza rzeczoznawca majątkowy. Drugą opcją jest wycena nieruchomości przez biegłego sądowego. W obu przypadkach badany jest rynek nieruchomości w tej samej okolicy, a dzięki wizji lokalnej szacuje się wartość nieruchomości. Jedna ze stron w procesie może natomiast “zachować” nieruchomość i spłacić należną część drugiej osobie, jednak do tego wymagana jest jej zgoda. Można także sprzedać dom lub mieszkanie i podzielić się pieniędzmi z transakcji.

Ubezpieczenie i odszkodowanie

W tych przypadkach wycena nieruchomości nie jest konieczna, ale bardzo często wymagana przez ubezpieczycieli. Szczególnie ma to miejsce w przypadku nieruchomości nietypowych, np. o specyficznej architekturze czy zabytków. Na podstawie obiektywnej wyceny wyliczana jest kwota ubezpieczenia oraz składki. Bardzo często nieruchomość ubezpiecza się wraz z wyposażeniem (np. sprzęt AGD, RTV, meble). Wtedy ich wartość szacowana jest przez samego ubezpieczającego. Ważne jest, aby nie zaniżać wartości domu, mieszkania i wyposażenia, ponieważ może to znacząco obniżyć wielkość właściwego odszkodowania.

Ustalanie czynszu lub podatku

Wycena nieruchomości jest konieczna, aby ustalić wysokość czynszu lub podatku za wynajem bądź dzierżawę. Jeśli osoba prywatna lub firma chce wynająć dom lub mieszkanie, to wynajmujący powinien zlecić wycenę posiadłości, aby kwota wynajmu była odpowiednia do wartości danej nieruchomości. Rzeczoznawca wycenia nieruchomość, a następnie szacuje odpowiednią kwotę za wynajem. To samo tyczy się nieruchomości, które są własnością miasta, gminy lub państwa. Taka wycena opiera się najczęściej na analizie wartości podobnych nieruchomości, usytuowanych w tej samej lub bliskiej okolicy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy