Wypożyczenie przyczepy – kiedy to się opłaca?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przyczep samochodowych, którymi przewozimy rozmaite rzeczy. Jeśli chodzi o wykorzystanie przyczep w celach prywatnych, zwykle kojarzymy to z przewozem mebli i domowych sprzętów, z przewozem motocykli i quadów, a także materiałów budowlanych i remontowych. Podobne skojarzenia w tym kontekście mamy zresztą z firmami, które na co dzień nie zajmują się transportem ani nie dostarczają swoich produktów przyczepą do klientów. Kiedy wypożyczenie przyczepy się opłaca, a kiedy warto postawić na zakup własnej?
Wypożyczenie przyczepy od czasu do czasu
Na początek trzeba oczywiście powiedzieć, że wypożyczenie przyczepy nam się opłaca, gdy korzystamy z takowej od czasu do czasu, maksymalnie kilka razy w roku. Naszym zdaniem można ten temat jednak nieco rozwinąć. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, na rynku dostępnych jest wiele różnych przyczep samochodowych (i zresztą nie tylko, mamy też przyczepki do motocykli). Zakładając, że z przyczep korzystamy w różnych sytuacjach – przeprowadzka, remont, przewiezienie niewielkiego pojazdu, sprzętu itd. - nie zawsze najlepszym wyborem będzie taka sama przyczepa. Mowa tu o rodzaju i ładowności.
Dodajmy do tego jeszcze, że jeśli z przyczep korzystamy rzadko, to wynajem przyczepy w razie potrzeby jest wygodniejszą opcją – po przewiezieniu naszych rzeczy po prostu oddajemy ją do wypożyczalni. Plusy: przyczepa na co dzień nie zajmuje nam miejsca w przydomowej (czy firmowej) przestrzeni, nie po naszej stronie leży kwestia rejestracji, nie po naszej stronie leży kwestia konserwacji i napraw.
Zakup przyczepy – co musimy wiedzieć?
Zakup własnej przyczepy opłaca się wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście planujemy używać jej dość często. Jeśli więc na przykład mamy własnego quada, którego rzeczywiście będziemy zabierać ze sobą na weekendowe eskapady w różne miejsca, zakup własnej przyczepki jest OK. Tak samo, jeśli zaczynamy prowadzić firmę i z założenia przyczepka będzie potrzebna w naszej działalności.
Jak mówią nam przedstawiciele firmy Przyczepy Bold z Warszawy, jeśli rozważamy zakup przyczepy, musimy się upewnić, czy dysponujemy samochodem o odpowiedniej mocy, który musi być wyposażony w hak holowniczy. Musimy też wiedzieć, że jeśli mamy prawo jazdy kategorii B, możemy wybrać przyczepkę do samochodu o ładowności do 750 kg, przy czym maksymalna masa pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony.
Jeżeli mamy potrzebę skorzystania z przyczepy samochodowej zaledwie kilka razy w roku, skorzystanie z oferty wypożyczalni przyczep będzie dla nas zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakup. Jeśli jednak decydujemy się na zakup przyczepy – zróbmy to w przemyślany sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Doradztwa Podatkowego s.c. Krzysztof Kunowski - Doradca Podatkowy, Kalina Kunowska - Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. pomorskie80-252 Gdańsk, Jaśkowa Dolina 8 lok. 3
-
Kancelaria Doradcy Podatkowego Iwona Chłopek Sp. z o.o.
Doradztwo podatkowe woj. mazowieckie05-480 Karczew, gen. Grota Roweckiego 10 lok. 9
-
Izabela Cukier Biuro Finansowo-Księgowe
Doradztwo finansowe woj. mazowieckie03-996 Warszawa, Samolotowa 2 lok. A
-
Praca - Agencja Pracy - Work Place
Praca tymczasowa - agencje woj. wielkopolskie64-200 Wolsztyn, 5 Stycznia 22