Materiał Partnera

Z jakich form finansowania mogą korzystać przedsiębiorstwa?

Z jakich form finansowania mogą korzystać przedsiębiorstwa?

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej to jedno, ale przecież skądś trzeba jeszcze pozyskać środki na początkowy rozwój. Nie każdy dysponuje odpowiednim kapitałem, który pozwalałby na zainwestowanie na przykład kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy już na starcie. Dlatego wielu początkujących przedsiębiorców rozgląda się za możliwymi sposobami finansowania. Dziś poznasz kilka z nich.

Dotacje unijne i urzędowe

Jedną z najpopularniejszych obecnie form finansowania działalności, poza kredytami w bankach, są dotacje gminne, miejskie i unijne. W zależności od roku kalendarzowego i od typu działalności oraz czasu jej prowadzenia, wyróżnia się konkretne programy dotujące innowacyjność i przedsiębiorczość dla podmiotów rozpoczynających przygodę z biznesem.

Warto wnioskować o dofinansowanie na początku danego roku, bo wówczas w puli pieniędzy urzędowych jest najwięcej środków do rozdysponowania. Warto dopytać o kwoty, terminy i potrzebne dokumenty w najbliższym urzędzie. Jeśli natomiast interesują Cię dotacje europejskie, zaglądaj regularnie na stronę internetową Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.  

Pamiętaj o tym, że otrzymanie finansowania administracyjnego niemal zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia konkretnych wytycznych. Zwykle otrzymuje się środki w formie zwrotnej lub bezzwrotnej na określone w danym programie cele.

Wspomaganie się kredytem bankowym

Dużo prostsze pod względem formalnym jest ubieganie się o kredyt w banku. W ten sposób można uzyskać pożyczkę na niemal dowolny cel związany z rozwojem firmowym i nie trzeba spełniać wyśrubowanych warunków celowych, tak jak ma to miejsce w przypadku specyficznych programów rozwoju regionalnego itd.

Do zalet kredytu dla firm trzeba zaliczyć przede wszystkim dużą różnorodność i elastyczność w zakresie ofert banków – wyjaśnia specjalista z Regionalnego Centrum Doradczego i Finansowego RCDF.

Niestety wadą takiego rozwiązania jest to, że zwykle bardzo młode firmy, działające na rynku mniej niż rok, mają utrudniony dostęp do kredytowania.

Finansowanie działalności firmowej przez faktoring

Ciekawą, choć cieszącą się mniejszą popularnością, formą finansowania przedsiębiorstw jest faktoring. Co to takiego?

To usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych należności z tytułu sprzedaży towarów bądź usług, które przedsiębiorca wystawił swoim kontrahentom. Faktoring dla firm to rozwiązanie dla tych podmiotów, które borykają się z opóźnieniami w płatnościach za faktury. Takie sytuacje generują zatory płatnicze, bardzo niekorzystne z punktu widzenia biznesowego.

Do zalet faktoringu zalicza się to, że jest to szybki, bezpieczny i sprawdzony sposób na poprawę płynności finansowej. Plusem są też łatwe w przejściu procedury oraz przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika na faktora (firmę faktoringową).

Leasing finansowy dla firm

Ostatnią propozycją finansowania dla firm jest leasing finansowy. Przedmiotem takiego leasingu mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i grunty czy nieruchomości. Są one zaliczone do majątku leasingobiorcy, to na nim więc spoczywa odpowiedzialność za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Przedsiębiorca korzystający z leasingu finansowego będzie zobowiązany do opłacenia podatku VAT od razu przy pierwszej racie leasingu. Natomiast po opłaceniu wszystkich rat, staje się on właścicielem przedmiotu leasingowanego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy