Artykuł sponsorowany

Zabiegi rehabilitacyjne spa. Przegląd rozwiązań

Zabiegi rehabilitacyjne spa. Przegląd rozwiązań

Wyjazd do ośrodka wypoczynkowego, który oferuje zabiegi spa i wellness to doskonały pomysł na regenerację ciała i umysłu. To rozwiązanie również dla osób, które potrzebują zabiegów rehabilitacyjnych, a jednocześnie chcą wypocząć w wyjątkowym miejscu. Nadmorskie kurorty oferują wiele rozwiązań: od kąpieli zdrowotnych po fizykoterapię. Przyjrzyjmy się bliżej ich ofercie.

Zabiegi rehabilitacyjne pomagają zmniejszyć ból, zwiększyć ruchomość stawów i mięśni, a także umożliwiają całkowity lub chociażby częściowy powrót do sprawności. Jedną z metod rehabilitacji, stosowaną samodzielnie lub jako leczenie uzupełniające jest fizykoterapia. W swojej strefie spa i wellness oferuje ją między innymi ośrodek wypoczynkowy Grand Laola SPA w Pobierowie.

Elektroterapia i ultradźwięki

W fizykoterapii do leczenia wykorzystuje się bodźce fizykalne, takie jak prąd elektryczny, ultradźwięki, światło, czy ciepło i zimno. Wszystkie zabiegi mają na celu zmniejszenie bólu i stanów zapalnych, poprawę krążenia, a tym samym szybszą regenerację tkanek. Jedną z metod stosowanych w zabiegach rehabilitacyjnych jest elektroterapia. Wykorzystuje ona różnego rodzaju prądy, o odmiennej częstotliwości. Za pomocą zabiegu jonoforezy możliwe jest wprowadzenie do tkanek leków – wykorzystuje się do tego siły pola elektrycznego jonów.

Podobny zabieg można również przeprowadzić za pomocą ultradźwięków – w tym przypadku nosi on nazwę fonoforezy. W zabiegach ultradźwiękowych wykorzystuje się drgania mechaniczne, które wykonują głęboki mikro masaż tkanek.

Laseroterapia i terapia światłem

Promieniowanie podczerwone działa na komórki ciała, zwiększając możliwości regeneracyjne. Tkanki zostają dotlenione i rozpoczyna się proces naprawczy. Do zabiegów rehabilitacyjnych wykorzystujących promieniowanie podczerwone używa się lasera lub lampy Sollux. Zastosowanie podczerwieni daje nie tylko dobre rezultaty, ale również pozwala się zrelaksować – w trakcie zabiegu odczuwane jest przyjemne ciepło.

Światło ma doskonały wpływ na cały organizm. Z tego względu jest chętnie wykorzystywane do zabiegów spa&wellness oraz rehabilitacyjnych. Zastosowanie lampy Solaris umożliwia poprawę krążenia, przemiany materii, wzmacnia system obronny organizmu i łagodzi ból.

Kąpiel borowinowa i krioterapia

W zabiegach fizykoterapii wykorzystuje się również działanie ciepła i zimna na organizm. Przykładowym zabiegiem rozgrzewającym całe ciało jest kąpiel borowinowa. Polega na stopniowym przegrzewaniu ciała, bez uczucia nagłego gorąca. Dochodzi wówczas do uruchomienia mechanizmów termoregulacji, między innymi intensywnego pocenia się. Tym samym z organizmu zostają wydalone toksyczne substancje metabolizmu komórkowego i zachodzą procesy odkwaszania.

Zimno wykorzystuje się natomiast w zabiegach krioterapii, podczas którego schładza się miejscowo powierzchnię ciała. Zabieg trwa krótko, bo około 1-3 minuty. W efekcie tkanki są lepiej ukrwione, zmniejsza się ból oraz obrzęk.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy