Zakup ciągnika. Czym się kierować?

Maszyny rolnicze stanowią niezastąpioną pomoc w gospodarstwie, dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Kłopotliwe w wyborze są zwłaszcza ciągniki, które w ofertach producentów znajdują wysoką pozycję. Jakie kwestie brać pod uwagę, aby ciągnik był nie tylko funkcjonalny, ale również wydajny i komfortowy w użytkowaniu? Dowiedz się, jaką powinien mieć moc, napęd, przekładnię oraz jaki związek z wyborem ciągnika ma wielkość gospodarstwa.
Ciągniki rolnicze: Jakie znaczenie ma moc i napęd?
Dokonując zakupu ciągnika rolniczego, należy przyjrzeć się kwestii jego mocy. Nie ma jednej, najlepszej mocy silnika, gdyż każde gospodarstwo rolne ma inne potrzeby – moc powinna być dobrana m.in. do powierzchni pola (większa, gdy np. ciągnik pracuje pod górę) i innych maszyn, z którymi ma współpracować. Tym samym, ciągnik będzie musiał mieć większą moc, jeśli np. będzie łączony z maszynami uprawowymi (siewniki, pługi, brony talerzowe itp.), a mniejszą z wozami paszowymi. Warto również podkreślić, że moc silnika powinna być wyższa, jeśli będzie wykorzystywany głównie do prac polowych, a niższa, gdy będą to prace w gospodarstwie. Mniejsza moc silnika sprawdzi się także w gospodarstwach do 100 ha bądź w takich, gdzie głównie hoduje się zwierzęta. Z kolei wybierając napęd ciągnika (np. z oferty firmy AGROMARKET z Jaryszek), warto zdecydować się na maszynę mającą napęd na cztery koła. Dzięki temu ciągnik będzie w stanie pracować nawet na najcięższym terenie. Napęd zarówno na tylną, jak i przednią oś skutecznie zmniejszy np. poślizg kół.
Zakup ciągnika rolniczego – przekładnia, wyciszona kabina i inne kwestie
Obok mocy i napędu ważną kwestią jest również przekładnia. Jest to element, który także można w pełni dopasować do potrzeb gospodarstwa rolnego. Warto podkreślić, by zwrócić uwagę na liczbę przełożeń, która powinna zostać dopasowana do wykonywanych prac i wykorzystywanych maszyn. W niektórych przypadkach należy zdecydować się np. na ciągnik z przekładnią wyposażoną w biegi pełzające bądź rewerser. Każda z tych kwestii jest istotna, gdyż znacząco wpływa na jakość i wydajność pracy. Ponadto, jeśli kierowca ciągnika przebywa w polu wiele godzin, warto zastanowić się nad ciągnikiem z przekładnią bezstopniową, która usprawni jej wykonywanie. Wielogodzinna praca w ciągniku powinna zapewniać możliwe jak najbardziej komfortowe warunki. Tym samym warto zdecydować się na kabinę, która będzie odpowiednio wyciszona i obszerna, a umiejscowiony w niej fotel, wygodny. Nierzadko przydatne okazują się również dodatkowe funkcje sterowania, aktywna amortyzacja, elektrycznie ustawiane lusterka oraz nawiew lub klimatyzacja. Ciągniki rolnicze, które są obecnie dostępne na rynku można w pełni dopasować do potrzeb zarówno gospodarstwa, jak i rolnika, co sprawia, że praca jest nie tylko wydajna, ale i w pełni komfortowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Teresa Kowalewska Doradztwo podatkowe
Doradztwo podatkowe woj. wielkopolskie62-040 Puszczykowo, 3 Maja 69
-
Katarzyna Selin Kancelaria doradcy podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. lubuskie67-410 Ciosaniec 147b
-
Krakowska Kancelaria Podatkowa Wojciech Kulis
Doradztwo podatkowe woj. małopolskie31-272 Kraków, Krowoderskich Zuchów 4 lok. 64
-
Mariusz Gendera Doradca Podatkowy
Doradztwo podatkowe woj. lubuskie65-058 Zielona Góra, Kupiecka 49 lok. 3