Materiał Partnera

Zakup maszyn rolniczych – nowe czy używane?

Zakup maszyn rolniczych – nowe czy używane?
Obecnie większość prac wykonywanych w gospodarstwach rolnych jest w pełni zautomatyzowana. Powoduje to wyższe zyski z produkcji na większą skalę. Aby jednak było to możliwe, należy zainwestować w odpowiedni sprzęt rolniczy. W takim przypadku często rodzi się dylemat – kupić nowe maszyny, czy używane? W naszym artykule przedstawimy korzyści wynikające z obu rozwiązań.

Na co należy uważać, decydując się na maszyny używane?

Wyspecjalizowana oraz zautomatyzowana hodowla i uprawa wymagają zastosowania profesjonalnych maszyn rolniczych. Wielu rolników decyduje się na kompletowanie swojego parku maszynowego z maszyn używanych, które mogą kosztować nawet o połowę mniej od nowych urządzeń. Przy tego typu inwestycjach należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieudany zakup może okazać się dopiero jednym z pierwszych i to niewielkich wydatków. Kolejne trzeba będzie z czasem ponieść na naprawy. Jak każda maszyna – im starsza i bardziej wyeksploatowana, tym częściej występować będą usterki lub większe problemy. Wszystkie podzespoły mechaniczne ulegają zużyciu, dlatego trzeba mieć świadomość przyszłych wydatków na części zamienne oraz serwis. Warto znać osobę lub firmę, która zajmuje się dystrybucją maszyn rolniczych na większą skalę, co pomoże uniknąć zakupu urządzeń od nieuczciwych sprzedawców.

Zalety zakupu nowych maszyn rolniczych

Decydując się na zakup maszyn rolniczych od producenta, mamy gwarancję niezawodności, najwyższych standardów jakości oraz norm bezpieczeństwa. Są to czynniki, które sprawiają, że praca z nowymi maszynami rolniczymi będzie łatwa i niewymagająca dużego wysiłku. Ryzyko usterek po kilkukrotnym użyciu jest zatem niewielka, dlatego nie należy obawiać się nagłych przestojów w pracy, a ewentualne problemy z maszynami nie będą źródłem dodatkowych kosztów, gdyż są one objęte gwarancją. Zakup nowych maszyn rolniczych wciąż wydaje się drogą inwestycją. Należy jednak pamiętać, że rolnicy mogą skorzystać z dofinansowania od Unii Europejskiej na rozbudowę parku maszynowego. Przysługuje im również prawo do zaciągnięcia preferencyjnych kredytów, pożyczek oraz leasingów. Wystarczy poprosić o pomoc dealerów maszyn rolniczych. Jedną z takich firm jest KAGRO, która działa na rynku rolniczym, oferując rozwiązania dla wszystkich gospodarstw rolnych, niezależnie od ich wielkości lub profilu produkcji. Jej oferta jest skierowana zarówno do rolników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw rolnych oraz usługowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy